Достапни линкови

Иран ќе се обиде да ги експлоатира немирите во арапскиот свет, смета Гејтс


Роберт Гејтс
Американскиот државен секретар Роберт Гејтс смета дека Иран заедно со екстремистичките групи ќе се обидат да ги експлоатираат немирите во арапскиот свет. Гејтс ги изнесе забелешките при денешната посета на Ирак. Арапските политчки лидери, посебно лидерството во Египет, се обидуваат да ги спречат исламистичките милитанти во нивните намери, дополни американскиот државен секретар. Тој вчера пристигна во Багдад на кратка посета на Саудиска Арабија, каде изнесе остри критики за Иран по средбата со кралот Абдула. Гејтс денеска би требало да се сретне со ирачкиот премир Нури Ал Малики и претседателот Јалал Талабани.
XS
SM
MD
LG