Достапни линкови

Сиријско државјанство за илјадници Курди


од протестите во земјата
Сиријскиот претседател Башар Ал Асад им додели сиријско државјанство на илјадници Курди кои живеат во провинцијата Хаска, јавија државните медиуми. Станува збор за најголемата етничка заедница во земјата која брои 22,5 милиони лица, од кои многумина со децении одбиваат да земат државјанство. Одлуката на шефот на државата се слулчува во услови на анти-владини протести кои избија пред три недели. Минатата недела курдите за прв пат излегоа на улиците од почетокот на немирите во средината на март.
XS
SM
MD
LG