Достапни линкови

Спасување на јапонскиот амбасадор во Брегот на Слоновата Коска


Абиџан
Француските и силите на Обединетите нации го евакуирале јапонскиот амбасадор во Брегот на Слоновата Коска, откако амбасадата се најде линијата на борбите меѓу силите кои се обидуваат да го соборат Лорент Гбагбо и силите кои му се лојални. Амбасадата се наоѓа во близина на претседателската палата во главниот град Абиџан каде што Гбагбо е засолнет. Палатата е опколена од силите на Аласан Уатара кој ја има контролата во поголемиот дел на земјата. Франција денеска примила и барање од Изреал за извлекување на израелскиот амабсадор од Абиџан.
XS
SM
MD
LG