Достапни линкови

Океанското дно кај Јапонија се помести за 24 метри


Јапонската крајбрежна стража соопшти дека по земјотресот што во минатиот месец го разурна североисточниот дел на Јапонија, океанското дно во близина на епицентарот се помести за 24 метри. Ова движење на дното е за четири пати поголемо од досега зебележаните во близина на Јапонија. Земјотресот беше со сила од 9 степени според Рихтеровата скала.
XS
SM
MD
LG