Достапни линкови

Атифете Јахјага кандидат за претседател на Косово


Поранешниот претседател на Косово Беџет Пацоли
Заменичката на генералниот директор на полицијата на Косово Атифете Јахјага од синоќа е заеднички кандидат на Демократската партија на Хашим Тачи, Демократскиот сојуз на Иса Мустафа и Алијансата на ново Косово на поранешниот претседател Беџет Пацоли. Јахјага деновиве во косовското собрание ќе биде предложена на таа функција заедно со уште еден кандидат, како што предвидува Уставот. Политичката криза настана откако Уставниот суд на 28 март реши дека изборот на Беџет Пацоли за претседател бил неуставен.
XS
SM
MD
LG