Достапни линкови

Баросо и Филе на балканска турнеја


Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска со посетета на Загреб ја почнуваат турнејата по Западен Балкан во рамките на која ќе престојуваат и во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија. Целта на нивната посeта, како што е соопштено во Брисел, е да ја потврдат приврзаноста на Брисел за европската перспектива на државите од Западен Балкан. Баросо и Филе, според најавите, наесен ќе ги посетат Албанија и Косово.
XS
SM
MD
LG