Достапни линкови

САД - Пакистан со мал прогрес против милитантите


Пакистанците имаат мал прогрес и немаат јасен начин како да ги победат милитантите во земјата, се вели во извештајот на Белата Куќа испратен до Конгресот.
Се наведува дека ситуацијата во делови на границата со Авганистан неодамна се влошила, и дека по операциите на армијата за чистење на милитантите, тие пак се враќаат во истите области.
И покрај тешкотиите, САД и Пакистан, како што се наведува во извештајот, воено соработуваат.
XS
SM
MD
LG