Достапни линкови

Назначен нов шеф на либиската дипломатија


Од средбата на Обеиди со грчкиот премиер Папандреу
Државниот секретар во либиското министерство за европски прашања Абделати Обеиди е наименуван за шеф на дипломатијата и ќе го замени Муса Куса, кој во минатата недела преку Тунис отпатува за Велика Британија и таму соопшти дека поднесува оставка. Обеиди се наоѓа во турнеја по земјите од јужна Европа посветена на завршување на судирите во Либија. По посетата на Грција, тој отпатува за Турција, а потоа оди за Малта, што според оценката на Асошиетед прес, претставува знак дека тврдиот став на либискиот лидер Моамер Гадафи омекнува под притисокот на постојаните напади.
XS
SM
MD
LG