Достапни линкови

Баросо: Заморот од проширувањето на ЕУ е мит


Жозе Мануел Баросо
Заморот од проширувањето или мислењето дека некои земји-членки на Европската унија нема да им дозволат на нови држави да влезат во сојузот е мит, изјави денеска претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, пред посетата на земјите од регионот на Западен Балкан. Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе планираат да ги посетат Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора во периодот од 7 до 9 април. „Често пати слушам за заморот од проширување. Според мене тоа е мит, како снежниот човек - често се говори за него, но никој не го видел. Ајде заедно да се бориме против тој мит со помош на реформи, кои се во корист на граѓаните“ рече Филе.
XS
SM
MD
LG