Достапни линкови

Загриженост за судбината на кинескиот активист Веивеи


Западните нации и организации за човекови права искажуваат се поголема загриженост за судбината на Аи Веивеи, кинески уметник и критичар на владата, кој изчезна откако бил приведен во полиција.
Тој бил уапсен на аеродромот во Пекинг, кога сакал да замине за Хонг Конг. Соединетите Држави, Европската унија и Амнести интернејшнел бараат негово ослободување.
XS
SM
MD
LG