Достапни линкови

Гадафи сака избори во Либија


Моамер Гадафи
Гадафи е отворен за идејата за одржувањете избори и
реформирање на политичкиот систем, но само либискиот народ може да одлучи дали тој треба да остане лидер на земјата, соопшти портпаролот на Моамер Гадафи. Портпаролот Муса Ибрахим рече дека Либија нема да ги прифати условите кои се наметнуват од надвор. Западните земји го повикуваат Гадафи да ја напушти власта. Гласноговорникот на Гадафи вели дека лидерот на Либија е подготвен да разговара за предлози со кои би се донело повеќе демократија, транспарентност и антикорупциски закони во оваа северноафриканска земја.
XS
SM
MD
LG