Достапни линкови

Претседателот на Брегот на Слоновата Коска ја освои резиденцијата


Силите на поранешниот претседател Гбагбо патролираат во Абиџан на 31 март 2011
Силите на меѓународно признаениот претседател на Брегот на Слоновата Коска, Аласан Оатара, ја презеле контролата врз резиденцијата на поранешниот претседател Лоран Гбагбо, кој одбива да ја предаде власта. Сега се чека Гбагбо да се повлече, велат силите на Оатара, но повлекувањето не е потврдено. Силите на Оатара минатата недела почнаа со акција за преземање на власта од Гбагбо, кој иако изгуби на изборите во ноември минатата година, не сака да замине од власт. Во немирите во оваа земја загинаа повеќе од 1.500 луѓе.
XS
SM
MD
LG