Достапни линкови

Јапонија бара помош за Фукушима од Русија


Нуклеарната централа Фукушима
Јапонија побара од Русија да испрати пловечка пречистителна станица што се користи за затворање на реакторите во нуклеарните подморници, за да им помогне да се справат со радијацијата од атомската централа Фукушима, која беше оштетена во неодамнешниот земјотрес и цунами. Пловилото Лендиш може да ги обработува радиоактивните течности и да го складира отпадот во цврста агрегатна состојба. Бродот се користи за да се спречи исфрлање нуклеарен отпад од деактивираните нуклеарни подморници. Работниците од Фукушима почнаа да ја испумпуваат контаминираната вода во Тихиот Океан за да направат место за нова.
XS
SM
MD
LG