Достапни линкови

Организаторот на нападите од 11 септември пред воен суд


Калид Шеик Мохамед
Американскиот обвинител Ерик Холдер соопшти дека на самопрогласениот организатор на терористичките напади во Њујорк од 11 септември 2001 година Калид Шеик Мохамед ќе му суди воена комисија во притворот Гвантанамо Беј, наместо американски цивилен суд. Тој информира дека и четворицата соучесници на Шеик Мохамед исто така ќе бидат судени во воениот притвор Гвантанамо Беј во Куба.
XS
SM
MD
LG