Достапни линкови

Вселенски лет во чест на Гагарин


Лансирање ракета од рускиот вселенски центар Бајконур во Казахстан во 2009 година
Руски вселенски брод со двајца руски и еден американски космонаут беше лансиран неколку минути по полноќ од рускиот лансирен центар Бајконур во Казахстан. Мисијата до Меѓународната вселенска станица е во чест на првиот вселенски лет на Јуриј Гагарин, чие историско патување се одржа пред 50 години.
XS
SM
MD
LG