Достапни линкови

ОБСЕ: Повеќе од 50 новинари се зад решетки во Турција


од протестот на новинарите во Турција
Меѓународната ОБСЕ изрази загриженост за апсењето на новинари во Tурција. Според податоците на европската организација, 57 репортери се наоѓаат зад решетки. Претставничката за медиуми Дуња Мијатович изјави дека моментално има од 700 до 1,000 судења кои би можеле да завршат со изречени затворски казни за новинари. Минатиот месец неколку медиумски работници беа уапсени под обвиненија дека биле дел од заговор против власта.
XS
SM
MD
LG