Достапни линкови

Јакуп Красниќи назначен за ВД претседател на Косово


Јакуп Красниќи
Претседателот на косовското Собрание Јакуп Красниќи од денеска е вршител на должноста претседател на Косово, по одлуката на Уставниот суд дека изборот на Беџет Пацоли е неуставен. Пацоли одби да се појави на церомонијата за предавање на должноста на Красниќи. Од канцеларијата на Пацоли соопштија дека неговото присуство не е неопходно. Мандатот на Красниќи може да трае најдолго шест месеци. Пацоли одби формално да поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG