Достапни линкови

Обвиненија за четворица опозициски активисти по протестите во Азербејџан


Четворица опозициски активисти во Азербејџан биле обвинети за нарушување на јвниот ред и мир, откако полицијата растури про-демократски протест во Баку викендов. Четворицата се членови на опозицискиот Народен фронт. Лидерот на партијата Иса Гамбар ги смета обвинувањата за апсурдни. Азербејџанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека 75 лица биле уапсени во саботата кога полицијата го блокираше пристапот кон плоштад во главниот град, со цел да го спречи најавениот протест на опозицијата.
XS
SM
MD
LG