Достапни линкови

Либискиот заменик министер за надворешни во Турција


Абделати Обеиди (лево) со грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас
Претставник на либиската власт денеска би требало да пристигне во Турција на разговори за прекин на бробите меѓу бунтовниците и лојалистите на лидерот Моамар Гадафи. Посетата се случува откако Италија го призна бунтовничкиот совет. Заменик министерот за надворешни работи Абделати Обеиди се очекува да пристигне во Турција по средбата со грчкиот министер за надворешни Димитрис Друцас во Атина. Немирите во северноафриканската земја почнаа минатиот месец со протести преку кои се бара крај на 40-годишното владеење на Моамар Гадафи.
XS
SM
MD
LG