Достапни линкови

Иран обвинет за помагање на бунтовниците во Бахреин


Ирански студент кој е дел од Иранската Револуционерна Гарда протестира пред американската амбасада во Техеран како поддршка за бунтовниците во Бахреин, Либија и Егиепет
Советот за соработка на арапските држави го осуди Иран за мешање во внатрешните работи на земја членка на Советот е напишано во соопштението објавено по вонредниот состанок на Сунитскиот Заливски блок во главниот град на Саудиска Арабија Ријад. Советот го обвинува шиитскиот Иран за „подгревање“ на поделбите во Бахреин, каде што шиитските демонстранти протестираат против сунитската монархија. Претходно Иран ја критикуваше Саудиска Арабија за испраќање трупи во Бахреин за поддршка на владата во судирите со демонстранстите.
XS
SM
MD
LG