Достапни линкови

Напади врз Пакистан, 40 жртви


Најмалку 40 луѓе загинале при самоубиствени бомбашки напади во близина на храм во источниот дел на Пакистан. Нападите биле извршени врз илјадниците верници собрани на годишната фестивалска прослава. Талибанскиот потпарол соопшти дека бомбашите самоубици го извршиле нападот како „одмазда за владините операции против народот во северозападниот дел на земјата“
XS
SM
MD
LG