Достапни линкови

Бан Ки Мун бара истрага за убиствата на Брегот на Слоновата Коска


Брег на Слоновата Коска, подржувачи на Лаурент Гбагбо
Генералниот секретар на Обедиентиет Нации Бан Ки Мун побара од претседателот на Брегот на Слоновата Коска Аласан Оутара кој е меѓународно признат, да спроведе истрага за смртта на неколку стотини луѓе. Бан Ки Мун изјави дека е загрижен и вознемирен од извештаитите во кои се наведува дека подржувачите на Оутара се дел од учениците во убиствата во земјата. Оутара изјави дека неговите следбеници не се вклучени во тоа. Во меѓувреме во главниот град Абиџан се уште се водат битки меѓу подржувачите на претходниот претседател Лаурент Гбагбо и неговиот опонент Оутара.
XS
SM
MD
LG