Достапни линкови

Министерски состанок на претставници од арапските земји за Иран


Мешањето на Иран во работите на земјите од персискиот регион е тема на дискусија меѓу министрите за надворешни работи од неколку арапски земји кои денеска се сретнаа во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија. Односите меѓу Иран и соседите се тензични, откако официјален Техеран нудеше подршка на серија немири кои се случуваа во арапскиот свет и кои се прелеаа во неколку персиски монархии. Тензиите меѓу Иран и другите арапски земји се производ на „западен заговор“ соопштија денеска од иранското Министерство за надворешни работи.
XS
SM
MD
LG