Достапни линкови

Погреби на загинатите во протестите во Сирија


Демонстрантите во Сирија ќе присуствуваат на погребалните церемонии на осуммината загинати во вчерашните протести во градот Дума, каде полицијата стрелаше кон про-реформистите. Властите демантираат дека безбедносните сили пукале кон насобраните, обвинувајки вооружени групи за жртвите. Претходно, полицијата изврши рации во Дара , град кој се смета за епицентар на немирите. Илјадници жители на ова населено место вчера маришираа против власта.
XS
SM
MD
LG