Достапни линкови

Над 800 масакрирани лица на Брегот на Слоновата Коска


Абиџан - силите на Гдабо
Во главниот град на Брегот на Слоновата Коска – Абиџан, имало тешки борби меѓу силите на признатиот од ОН Претседател Аласан Куатара и силите лојални на неговиот ривал Лаурент Гдабо.
Силите на Куатара имале поголем успех во изминативе недели но не успеаја да го поразат Гдабо во Абиџан.
Според Црвениот Крст, најмалку 800 лица биле масакрирани на западот на земјата оваа недела.
САД, Франција и Генералниот Секретар на ОН Бан Ки Мун побараа од Гдабо да поднесе оставка изразувајки загриженост за безбедноста на граѓаните во пост – изборниот конфликт.
XS
SM
MD
LG