Достапни линкови

20 години затвор за ирански верски лидери


Припадници на религијата Бахаи го напуштаат Иран
САД соопштуваат дека се „многу вознемирени“ од информациите дека иранските власти ја вратиле 20-годишната казна затвор за седуммина лидери на религиозното малцинство Бахаи. Амнести интернејшнал соопшти дека казните за седумтемина се потврдени и покрај одлуката на Апелациониот суд да им ги намали на 10 години. Лидерите на Бахаи се осудени во август минатата година, покрај другото, и за „шпионажа и за поткопување на исламот“.
XS
SM
MD
LG