Достапни линкови

Уапсени руски опозиционери


Протести во Москва
Руската полиција ги уапси опозициските политичари Борис Немцов и Едуард Лимонов, откако тое се приклучија на протестите во Москва, односно во Санкт Петерсбург. На протестите во Санкт Петерсбург биле уапсени повеќе од 100 луѓе, а во Москва околу 50. Демонстрантите бараат промена на Уставот со кој ќе се дозволи слобода на протест.
Белата куќа соопштува дека САД се загрижени, по информациите дека многу руски граѓани кои учествувале на мирните собири се притворени.
XS
SM
MD
LG