Достапни линкови

НАТО како „Унифициран Заштитник“ над небото на Либија


Нато соопшти дека ги превзеде воздушните операции над Либија. Генералниот секретар Андерс фог Расмунсен соопшти дека командата е преземена во утринските часови.
Мисијата значи воспоставување зона на забранети летови, ембарго за оружје за Либија и заштита на цивилите од нападите на трупите на Моамер Гадафи.
Операцијата Унифициран Заштитник се води од командата на НАТО во Неапол од страна на генералот Чарлс Бушард.
XS
SM
MD
LG