Достапни линкови

Морската вода кај Фукушима радиоактивна 4000 пати над дозволеното


Нуклеарната централа Фукушима
Јапонската агенција за нукеларна и индустриска безбедноста соопшти дека морската вода во близина на оштетениот нуклеарната централа Фукушима содржи 4385 пати повеќе радиоактивен јод од дозволеното ниво.
Заменик директорот на агенцијата Хидехико Нишијама изјави дека нивото е досега највисокото измерено од кризата во нуклеарната централа Фукушима, која беше погодена од земјотресот на 11 март. Според него тоа не претставува ризик по здравјето, бидејќи локалното население било евакуирано.
XS
SM
MD
LG