Достапни линкови

ЕУ со предупредување до Албанија


Комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе
ЕУ ја предупреди Албанија дека на земјата и штети спорот околу резултатите од парламентарните избори што се одржаа во 2009 година. Европскиот комесар за проширување на Унијата, Штефан Филе изјави дека локалните избори во земјата, кои ќе се одржат на 8 мај ќе бидат внимателно набљудувани од Брисел. Филе апелираше да бидат спроведени политички реформи, кои се важни за интеграцијата на Албанија во Унијата.
XS
SM
MD
LG