Достапни линкови

Косовска Митровица ја прекина соработката со ЕУЛЕКС


Општинските советници во Косовска Митровица со мнозинство гласови изгласаа прекин на соработката и комуникација со мисијата на ЕУ во Косово. Според советниците одлуката ќе трае се додека ЕУЛЕКС не почне да дејствува во согласност со нејзиниот мандат. Тие ја повикува меѓународната заедница да не прифаќа еднострани мерки за отворање на судови во Косовска Митровица.
XS
SM
MD
LG