Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ предложи избори на 5 јуни


Согласно Уставот и законите и предвидената динамика ВМРО-ДПМНЕ до Собранието ќе предложи предвремените парламентарни изброи да се одржат на 5 јуни, соопшти денеска на прес-конференција премиерот и лидер на партијата Никола Груевски. Претходно, лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски изјави дека неговата партија се откажува од сите барања и ќе учествува на изборите, но нема да се врати во Собранието. Побара владејачката партија да го соопшти датумот за избори.
XS
SM
MD
LG