Достапни линкови

Продолжува судскиот процес против холандскиот пратеник


Судот во Амстердам денеска реши да продолжи процесот против пратеникот Герт Вилдерс, кој е обинет за говор на омраза, бидејки исламот го спореди со фашизмот и повика на забрана на Куранот. Вилдерс го отфрла обинувањето, изјавувајки дека неговите ставови биле дел од легитимна политичка дебата.
XS
SM
MD
LG