Достапни линкови

САД ја прошири „црната листа“


САД ја ставија на „црна листа“ белоруската нафтена компанија поради непочитување на санкциите против Иран кои се донесени поради контроверзната иранска нуклеарна програма. Белоруската компанија потпишала договор со иранска фирма во 2007-мата година во вредност од 500 милиони долари. Со тоа што е ставена на „црната листа“, на белоруската компанија и е забранет пристап на американскиот пазар.
XS
SM
MD
LG