Достапни линкови

Суадиска Арабија не е подготвена за гласање на жените


Саудискиот крал Абдула
Властите во Саудиска Арабија соопштија дека се уште не се подготвени да им дадат право на жените да гласаат на избори. Шефот на Изборната комисија Абдулрахман Дахмаш изјави дека жените би требало да гласаат на избори, но не и на претстојните локални избори со оглед на тоа што не биле спроведени неопходните подготовки за тоа. Првите општински избори во Саудиска Арабија беа одржани во 2005 година и на нив можеа да гласаат само мажите.
XS
SM
MD
LG