Достапни линкови

Партијата на Меркел изгуби на локалните избори во Германија


Ангела Меркел
Канцеларот Ангела Меркел изјави дека го признава „болниот пораз“ на регионалните избори кои викендов се одржаа во Германија. Коалицијата на чело со Меркел ја изгуби власта во Баден Вуетенберг во југот на земјата. Конзервативната партија на канцеларот владееше во регионот од 1958 година до вчера.
XS
SM
MD
LG