Достапни линкови

Конзервативците на Саркози загубија на локалните избори


Партијата на Претседателот Никола Саркози изгуби на локалните избори во Франција од опозиционата Социјалистичка Партија.
Социјалистите добија 36 насто од гласовите, Конзервативците на Саркози 20 и десничарскиот Национален Фронт 12 проценти.
На локалните избори се гледаше како на тест пред претседателските избори идната година на кои се очекува Саркози повторно да се кандидира.
XS
SM
MD
LG