Достапни линкови

НАТО ја презеде командата со операциите во Либија


Силите на либискиот водач Муамер Гадфи се повлекуваат, додека опозициските бунтовници на неговиот режим, подржани со авионски напади предводени од западната коалиција , воспоставија контрола врз сите поважни нафтени терминали во источна Либија.Додека бунтовниците продолжуваат да напредуваат, на коалициските сили цел на напдите им е родното место на Гадафи, Сирте. Екплозии вчера имаше и во главниот град кој го контролира Гадафи, Триполи.Нато претходно соопшти дека е постигнат договор со кој Алијансата ја презема контролата врз воената операција која ја предводат САД.
XS
SM
MD
LG