Достапни линкови

Претседателот на Јемен одбива да се повлече


Претседателот на Јемен денеска ги отфрли барањата на опозицијата, изјавувајки дека неговиот режим е цврст и дека нема да се повлече од функцијата. Салех, кој е на власт од 1978 година, се соочува со протести кои во неговата земја избиваат веќе два месеци. Високорангирани државни службеници и воени лица минатата недела му се спротиставија на лидерот, изразувајки им подршка на антивладините демонстранти.
XS
SM
MD
LG