Достапни линкови

Либија - бунтовниците зајакнуваат


Бунтовниците во Либија, по меѓународните воздушни напади врз силите лојални на Моамер Гадафи, повторно ја превзеле контролата врз градот Ајдабиа. Според агенциите, на патот кон градот имало најмалку 8 уништени тенкови на владините сили. Меѓународната воздушна акција во Либија влезе во втората недела, а според претставник на либијското министерство за здравство, досега загинале 114 луѓе, но не е прецизирано колку од нив се војници или цивили. Белата Куќа соопшти дека претседателот Барак Обама во понеделник ќе има телевизиско обраќање во врска со операцијата во Либија.
XS
SM
MD
LG