Достапни линкови

Се разгоруваат протестите во Сирија


Протестите во Сирија против 40-годишното владеење на семејството Асад, се прошириле во повеќе градови, вклучувајки го и главниот – Дамаск. Сиријските безбедносни сили пукале врз демонстрантите, при што имало загинати, јавуваат агенциите. Меѓутоа, информациите се лимитирани бидејки на новинарите им е ограничено движењето. Според Амнести Интернешнел, најмалку 55 лица биле убиени неделава во градот Дера, кој е центарот на отпорот против претседателот Башар Ел Асад.
XS
SM
MD
LG