Достапни линкови

Зоната на забранбети летови над Либија ке трае 3 месеци


Aviano air base, 25Mar2011
Преставници на НАТО денеска соопштија дека сметаат дека зоната за забранети летови над Либија ќе трае три месеца.
Зоната под мандат на Обединетите Нации се очекува да стартува следната недела под воена команда на НАТО, додека политичката контрола на мисијата се очекува да биде поставена на меѓународната конференција за Либија во вторник.
Во меѓувреме, американската војска и коалиционите сили соопштија дека во изминативе 24 часа врс силите на Гадафи во Либија истрелале 16 крсточувачки ракети Томахавк и 153 ракети од воените авиони.
XS
SM
MD
LG