Достапни линкови

Опозицијата во Сирија најавува нови протести


Опозицијата во Сирија повикаа на нови протести по денешната петочна молитва во џамиите. До ова доаѓа и покрај вчерашното ветување на владејачката партија дека ќе ја разгледа можноста за укинување на законите за вонредна состојба кои се на сила од 1963 година. Властите исто така ветија покаќување на платите и дозвола на повеќе партии, како и поголема слобода на печатот. Во текот на неделата во градот Дара беа убиени неколкумина антивладините демонстранти.
XS
SM
MD
LG