Достапни линкови

Штрајк со глад во 4 затвори во Киргистан


Затвореници во 4 затвори во Киргистан денеска соопштија дека започнале штрајк со глад. Целта, како што јави, Радио Слободна Европа, е да се привлече внимание врз лошите затворски услови.
Според затворските власти, пак штрајкот бил организиран како одговор на кампањата на властите против организираниот криминал. Засега не е јасно колку затвореници штрајкуваат.
XS
SM
MD
LG