Достапни линкови

Климатските промени ги „процветаа“ јапонските црешови дрвја


Климатските промени ги „процветаа“ јапонските црешови дрвја
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Јапонските црешови дрвја расцветаа на 26 март годинава. Професори од Универзитетот Осака објаснија дека вакво рано цветање на дрвјата последен пат е регистриран пред 12 векови, кога расцветале на 1 април. Експертите велат дека ова може да направи проблеми, бидејќи на дрвјата им е потребна зимска хибернација. Со раното цутење им е скратено времето за хибернација.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG