Достапни линкови

„Човекот што ја запре пустината“


„Човекот што ја запре пустината“
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Јакуба Савадаго, 70 годишен земјоделец од Буркина Фасо, е еден од добитниците на наградата „Шампион на Земјата“ на Обединети Нации. Тој од 80-тите години прави напори да го спаси пределот каде што живее од суша. Со свои измени на локална техника за садење, тој успеал да создаде шума на место на пустина и тоа на 40 хектари да има над 60 видови грмушки и дрвја.

Категории

XS
SM
MD
LG