Достапни линкови

Вести

Црногорскиот претседател отповика неколку амбасадори

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ издаде декрет за отповикување на неколку амбасадори на резидентна и нерезидентна основа, вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ.

Иницијативата за повлекување ја покрена Владата.

Како што соопшти неговиот Кабинет, Ѓукановиќ ги отповикал амбасадорите на резидентна основа во Босна и Херцеговина, Србија, Италија, Кина, Германија, Полска, Светата Столица, Суверениот Малтешки Ред и Обединетите Арапски Емирати.

Тој исто така ги отповика амбасадорите на нерезидентна основа во Бахреин, Естонија, Индонезија, Кувајт, Летонија, Литванија, Малта, Република Кореја, Сан Марино и Саудиска Арабија.

Ѓукановиќ ги повика граѓаните врз оваа иницијатива на Владата за повлекување на амбасадорите да проценат дали новото мнозинство се фокусира на создавање професионална дипломатска служба или демонстрира моќ по изборите.

„Според мене, станува збор за реваншизам со кој новата Влада го покажува своето вистинско политичко лице, и на крајот одговорноста кон државата, изјави црногорскиот претседател.

види ги сите денешни вести

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за нова тендерска афера во Град Скопје

Илустрација, Седница на Совет на Град Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува за местење на тендери во Град Скопје во вредност од 162 илјади евра. Станува збор за јавна набавка на заштитна противпожарна опрема набавена од компанијата Армор Плус. Портпаролот на партијата Наум Стоилковски на прес конференција денеска објави дека сопственикот на компанијата е сопруг на сестрата на функционерката во Град Скопје Викторија Аврамовска Мадиќ.

„Значи градот каде секретар е Мадиќ, распишува тендер или јавна набавка, а зетот Димитар Петрески, зетот на Викторија Мадиќ е добитник на тој бизниси. Секоја година компанијата Армор Плус добивала јавна набавки од градот раководен од Петре Шилегов.Дали ова се единствените јавни набавки или имало и повеќе други, каде што се врзуваат вакви зетовски, снаовски, балдиски- врски, поврзани со Петре Шилегов и со секретарот на Градот Скопје? Или, дали ваквиот начин за испумпување на пари од Градот Скопје е единствен или постои нова мрежа за криминогени дејанија? “ изјави Стоилковски.

Тој јавно праша како токму компанијата на зетот од сестра на секретарот на градот Скопје е добитник на 5 јавни набавки во вредност од 10 милиони денари.

Афери и скандали го „тресат“ македонското тло

Од Град Скопје реагираат дека ВМРО-ДПМНЕ фабрикува непостоечки афери. Во нивниот писмен одговор велат дека таа фирма во времето на мандатот на претходниот градоначалник Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ склучила договори во вредност од 142 илјади евра. Според градскиот татко, опозицијата фабрикува непостоечки афери затоа што била неспособна да одговори на одобрувањето на граѓаните на проектите на Град Скопје во изминативе три години.

„ВМРО-ДПМНЕ 30 години говореше за воведување на трамвај во Скопје, но тоа никогаш не се случи. За разлика од ваквите лажни ветувања, Град Скопје годинава го започна воведувањето на БРТ системот на брз автобуски превоз. ВМРО-ДПМНЕ е неспособно да одговори зошто во времето на нивните градоначалници не се изградени и реконструирани помалку булевари и улици отколку во последните три години“, се вели во соопштението од Град Скопје.

Нови 24 починати и 364 заболени од ковид-19

Ковид-19 амбуланта во Скопје

Во последните 24 часа се регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 од
направени 2.379 тестирања. Бројот на починати пациенти од последиците од ковид 19 изнесува 24, од кои најмладиот бил на 40 годишна возраст, а најстариот имал 88 години. Најголемиот број на новозаразени се евидентиани во Скопје и нивниот број изнесува 161, потоа во Куманово 36 и Битола и Прилеп по 25 нови случаи на ковид-19.

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

Кривична пријава против фирмата „Нефи Ик“

Охридско Езеро, илустрација

Поднесени се кривични пријави против три физички лица и еден правен субјект поради сомневање дека сториле узурпација на недвижности во заштитената зона на брегот на Охридското Езеро. Станува збор компанијата „Нефи Ик“ и двајца охриѓани и еден стружанец.

Според полицискиот записник, првопријавениот (Н.З.) од Охрид, иако знаел дека неговата катарстарска парцела во населбата „Далјан“ во близина на Охридското Езеро, се уште не е запишана во Агенцијата за катастар на недвижности на негово име, со намера да ја прошири парцелата ги ангажирал второ и трето пријавените (Н.И. и Р.Б. ) , вработени во фирмата „Нефи ИК“ и побарал дотур на земја, камен и крупен градежен шут на брегот и во водите на Охридското Езеро, јавува дописникот на новинската агенција МИА од Охрид.

Со стореното дело, осомничените се теретат дека извршиле дотур на земја и камен со што ја прошириле парцелата на 900 метри квадратни навлегувајќи во водите на Охридското Езеро.

Случајот беше пријавен уште во ноевмри минатата година, кога беше снимено и објавено во медиумите како со тешка механизација се насипува земја и шут во Охридското Езеро, во непосредна близина на новиот комплекс згради и дом за стари лица во изградба кон „Извидничкото одморалиште“ кај Далјан.

Ќерката на Навални стравува за здравјето на нејзиниот татко во затвор

Протест против затворањето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални

Ќерката на осудениот опозициски лидер Алексеј Навални, Даша Навални упати молба до руските власти да го пуштат нејзниот татко да посети независен лекар, откако група на лекари посочија во јавноста дека е можно е да почине Навални како последица од штрајкот со глад. 44 годишниот Навални кон крајот на минатиот месец соопшти дека почнува штрајк со глад во знак на протест против како што рече, одбивањето на затворските власти да му дозволат соодветна медицинска нега поради акутните болки во грбот и нозете.

Сопругата на Навални загрижена за неговото здравје: Тој едвај зборува

Здравствената состојба на Навални брзо се влоши во последните неколку денови и тој може да добие срцев удар „секој момент“, велат дел од неговите лекари и кардиолог во писмото кое беше испратено до руската федерална служба за затвори. Во нивното писмо е наведено дека крвната анализа покажала намалени параметри на калиум кој според нив е на критично ниво, што значи и нарушена бубрежна функција што може да предизвика и сериозни проблеми со срцениот ритам.

Адвокатката на Навални осудена на „поправна работа“

Ова писмо беше објавено и на официјалниот профил на Твитер на личната лекарка на Навални, Анастасија Василева, која изјави дека тимот на лекари изразил подготвеност да оранизира преговори и консултации. Правниот тим на Навални бара независнен лекар да го прегледа, нешто што како што велат, е предвидено со рускиот закон.

Собраниската седница почна со пратеници во скафандери

Собрание на Република Северна Македонија

Со пратеници во скафандери во сместени во посебна просторија започна 32 пленарна седница со присутни од владечајкото мнозинство во салата, додека опозицијата го најави своето присуство само на 36 тата седница која ќе треба да се оддржи после оваа која е веќе започната.

Обезбеден е кворум за усвојување на законите со кои е предвидена помош за илјадници граѓани кои настрадаа од кризата предизвикана од пандемијата изјави денеска координаторот на пратеничката група на сдсм Јован Митревски на прес конференција пред почетокот на пленарната седница. Тој изјави дека сите пратеници од парламентарното мнозинство, вклучувајќи ги и тие кои се позитивни на коронавирусот со сета заштитна опрема и според протоколите се во Собранието за да се обезбеди кворум за да може да биде Собранието ефикасно.

„Опозицијата направи непромислени чекори против сопствениот народ. Затоа владејачкото мнозинство со нив или без нив ќе ја изгласа помошта за граѓаните“ изјави Митревски.

Еден час претходно опозицијата обвини дека петтиот пакет мерки трпи поради тврдоглавоста на власта . Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицески на прес конференција пред почетокот на собраниската седница ги обвини претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев за намерно кочење на изгласувањето на петтиот пакет антикризини мерки.

ВМРО-ДПМНЕ: Петтиот пакет мерки трпи поради тврдоглавоста на Џафери и Заев

Тој посочи дека пратениците од опозицијата се во Собрание и ќе обезбедат кворум за гласање на петтиот пакет мерки. Стопанствениците и граѓаните два месеци чекаат помош од властата која работи на нивна штета, затоа што тој пакет стигна во Собрание на 19 февруари.

ВМРО-ДПМНЕ: Петтиот пакет мерки трпи поради тврдоглавоста на Џафери и Заев

Петтиот пакет мерки трпи поради тврдоглавоста на власта, изјави координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицески на прес конференција пред почетокот на собраниската седница. Тој ги обвини претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев за намерно кочење на изгласувањето на петтиот пакет антикризини мерки.
Тој посочува дека пратенците од опозицијата се во Собрание и ќе обезбедат кворум за гласање на петтиот пакет мерки. Стопанствениците и граѓаните два месеци чекаат помош од властата која работи на нивна штета, затоа што тој пакет стигна во Собрание на 19 февруари.

„Заев имаше кворум и кога сам себе си бараше гласање на доверба на Влада, и можеше тогаш да ги изгласа мерките, но тоа не го стори. Не го направи затоа што тој е кочничар и сака да направи атмосфера денеска дека некој друг ја кочи работата. Го повикуваме Џафери денеска да ја отпочне 36 -тата седница за таа веднаѓ да биде изгласаана и парите да стигнат до граѓаните и стопството. Дополнително го повикуваме Џафери во иднина да организира таканаречени ковид седници на кои ќе бидат ставени на дневен ред законски решенија потребни за справување со пандемијата. Врзувањето на закони за нужноста на справување со пандемијата со закони за кои само Заев знае зашто ги турка е безобразие и мора да престане“ изјави Мицевски.

Тој смета дека власта води борба за медиумско внимание на сметка на граѓаните и компаниите. Пристигнувањето на пратеници позитивни на ковид-19 со скафандери во собранието во ситуација кога за оддржувањето на седницата има кворум е преседан.

„Како да ги убедиме граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од пандемијата кога пратениците од СДСМ и ДУИ за да ги задоволат желбите на раководството есплицитно ги прекршуваат овие мерки и закони кои важат во државата“ вели Мицевски.

Пратеници во скафандер најавуваат присуство на собраниската седница за антикризни мерки

Претходно пратеничката од владејачкото мнозинство Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на ковид-19 на својот фејсбук профил најави дека ќе присуствува на денешната закажана седница во Собранието и дека ќе биде облечена во заштитена опрема односно скафандер. Таа објави дека е на пат кон Собранието со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествува на денешната седница на која треба да ги усвојат законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

Доколку Собранието, во наредните денови ги усвојат антикризните закони, Фирмите и самостојните вршители на дејност ќе може до 30 април да аплицираат за помош за плати за февруари и за март. Пролонгирањето на рокот за пријавување е предвидено со амандман што беше усвоен во Комисијата за финансирање и буџет.

Пратеници во скафандер најавуваат присуство на собраниската седница за антикризни мерки

Бисера Костадиновска Стојчевска, пратеничка од СДСМ ќе оди во Собрание да гласа, во скафандер затоа што е позитивна на ковид-19

Пратеничката од владејачкото мнозинство Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на ковид-19 на својот фејсбук профил најави дека ќе присуствува на денешната закажана седница во Собранието и дека ќе биде облечена во заштитена опрема односно скафандер. Таа објави дека е на пат кон Собранието со целосна заштитна КОВИД-19 опрема, за да учествува на денешната седница на која треба да ги усвојат законите кои обезбедуваат финансиска помош за илјадници граѓани и компании.

„Позитивна сум на КОВИД-19, но добро се чувствувам, со силна одлучност денес да победи народот. Нема да дозволиме уцени! Мојата должност како пратеничка е постојана и благородна. И здрава и болна, имам обврска да направам сѐ граѓаните да ја добијат помошта која Владата ја обезбеди за нив. А, ВМРО-ДПМНЕ и опозицијата можат и понатаму да прават сѐ што намериле против народот - но џабе им е, денес ќе ја завршиме работата“ напиша таа на Фејсбук.

Антикризните мерки во Собранието - ќе се надминат ли партиските интереси?

Пакетот антикризни мерки кои пратениците денеска ќе треба да го изгласаат, се однесува на парична помош за 20 илјади компании и околу 150 илјади граѓани. На веб страницата на Собранието во 14:15 часот е закажана 36-та пленарна седница на чиј дневен ред се законите од петтиот пакет, а претходно во 14 часот е закажана 32-та седница на која меѓудругото треба да се гласа и за Националната стратегија за борба против корупцијата 2021 до 2022 година.

Претходно кооординаторот на пратениците на СДСМ Јован Митревски за емисијата „360 степени“ изјави дека ако постигнатиот договор на премиерот Зоран Заев со лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села и неговиот колега од Алтернатива, Африм Гаши за законот за државјанство не придонесе за нормализирање на работата на Собранието, тогаш ќе бидат принудени, пратениците од мнозинството кои се болни од ковид-19 да ги донесат во собраниската сала облечени во скафандери и да учествуваат во гласањето .

Лукашенко ги обвинува САД за заговор за атентат

Дел од видео инсерти на државната белоруска телевизија за наводниот заговор и обид за атентат

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека врз него бил спроведен обид за атентат за кој смета дека е поддржан од САД. Тој истакна дека со помош на руските разузнавачи биле приведени двајца белоруски државјани во Москва за кои се верува дека биле поврзаност со заговорот. Во наводите за тоа не беа посочени докази за неговото тврдење.

Засега американските власти не одговорија на обвинувањата. Според наводите, руската безбедносна служба во Москва ги уапсила белорускиот политиколог Александар Федута и адвокатот Јури Женкович кои имаат и американско државјанство. Лукашенко кој владее во Белорусија веќе три децении чести ги обвинува западните земји дека се обидуваат да го симнат од власт, откако тој прогласи победа на претседателските избори во август минатата година.

Обвинувањата за обид за атентат доаѓаат во време кога се во пораст тензиите во соседна Украина, бидејќи Русија поставува воени трупи долж источната украинска граница, а Киев предупредува на можна воена интервенција.

Русија со години како најблизок сојузник на Белорусија се обидува да го привлече Минск во поблиско сојужништво, односно унија, но Лукашенко на тоа се противи затоа што стравува од загуба на белоруската независност но и од загуба на неговиот авторититет.

Лукашнеко во вчерашното телевизиско гостување изјави дека тој и неговите деца биле таргет на наводниот заговор за атентат. Според него обидот за атентант бил одобрен од највисокото политичко раководство на САД, но за таквото обвинување не сподели докази за поткрепа.

Вкупно 1688 хоспитализирани од ковид-19

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Вкупно 1688 пациенти заболени со ковид-19 се лекуваат во инфективите оддели во болниците низ земјава, соопшти минисерството за здравство. Од нив во ковид центрите во Скопје се лекуваат 702 пациенти заболени со коронавирусот, додека во другите ковид центри низ земјава се хоспитализирани 986 пациенти болни или суспекни на коронавирус.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 330 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

Чешка протера 18 руски дипломати

Илустрација, чешки војници поставуваат шатори во близина на експлодираниот магацин за муниција во Врбтенице во 2014 година

Чешките власти им наредија на 18 руски дипломати да ја напуштат земјата обвинувајќи ги дека се шпиони, откако чешки разузнавачи ги поврзаа руските воени агенти со масовна експлозија на складиштето со муниција во 2014 година. Чешкиот премиер Андреј Бабиш на вонредна прес конференција изјави дека одлуката за протерување на Русите е донесена врз основа на „ недвосмислени докази “ обезбедни од истражителите од чешките разузнавачи и безбедносните служни.

„Постои основано сомневање во врска со улогата на припадниците на руското воено разузнавање во експлозијата на складиштето за муниција во Врбетице во 2014 година. Чешка мораше да реагира на овие невидени откритија на соодветен начин,“ изјави Бабиш.

Министерот за внатрешни работи, Јан Хамачек кој е истовремено и вршител на должност министер за надворешни работи, изјави дека на дипломатите кои се идентификувани како разузнавачки оперативци им било наредено да ја напуштат Чешка во рок од 48 часа. Хамацек изјави дека случајот ќе биде презентиран и на состанокот на министери за надворешни работи на Европската Унија на 19 април.

При експлозијата на 16 октомври 2014 година во магацинот во Врбетице во источниот регион Злин на Чешка загинаа две лица, а настрадаа 50 тони муниција. Два месеци подоцна на истото место се случи уште една експлозија при што беа оштетени 13 тони муниција.

Два силни земјотреси го погодија Иран

Илустрација, куќа во Иран, Техеран погодена од земјотресот на 18 фебруари 2021 година

Земјотрес со јачина од 5,9 степени по Рихтеровата скала, денеска го погоди југозападниот дел на Иран долж Персискиот залив. Засега нема информации за евентуални жртви или предизвикани штети.

Иранската државна телевизија објави дека веднаш по првиот земјотрес со јачина од 5,9 степени, следувал и втор со јачина од 4,5 степени во длабочина од 10 километри.
Земјотресите со јачина над 5 степени предизвикуваат сериозна штета. Епицентарот на земјотресот е на сто километри оддалечност од иранската нуклеарна централа Бушер.

Облачно и дождливо време

Променливо облачно време со врнежи од дожд во утринските часови најавуваат синоптичарите за денеска. Од пладне на одредени места ќе биде нестабилно со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерене ветер со променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 9, а максималната од 12 до 18 степени.

Во Скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 14 степени.

Во наредните денови ќе се задржи променливото време со врнежи од дожд. На планините врнежите повремено ќе бидат од снег, особено во понеделник. Од вторник, врнежите ќе бидат од локален карактер и со помал интензитет, а времето постепено ќе се стабилизира и температурите ќе бидат во пораст.

Починати 31 пациент од ковид-19 и нови 824 случаи на заразени

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Во изминативе 24 часа се регистритрани 31 починати пациенти од последици од ковид-19, од кои најмладиот е на 38-годишна возраст. Министерството за здравство евидентира и нови 824 случаи на ковид-19 во последните 24 часа од направени 3.988 тестирања. Од новозаболените најголем број се жители на Скопје- 313, потоа во Куманови – 75 и Битола 59.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 146.733. Бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

ССМ бара пратениците утре да покажат разумност

Сојуз на синдикати на Македонија ССМ

Сојузот на синдикати на Македонија денеска побара од сите пратеници да покажат разумност и утре да го изгласаат петтиот пакет антикризни мерки со кој меѓу другото е предвидена финансиска поддршка за плати за февруари и март. Петтиот пакет на мерки е блокиран веќе три месеци во Собранието. Од ССМ се вчудоневидени од односот на пратениците кон егзистенцијалните прашања на работниците и неизгласувањето на петтиот пакет мерки кој е неопходен за зачувување на работните места.

„За прв пат работодавачи побараа помош и поддршка од ССМ, а кои повеќе не можат да го издржат притисокот поврзан со обезбедување на нивна егзистенција и егзистенција на нивните семејства. Не дозволувајте како пратеници, подадената рака од работникот денес, да стане стисната тупаница утре,“ наведува ССМ.

Пленарната седница на која на дневен ред се ставени економските мерки е закажана за утре во 14 часот. Во соопштението од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери е наведено дека прво е закажана 32-та пленарна седница, а веднаш по неа ќе се продолжи со 36 -тата седница на која на дневен ред се економските мерки за справување со последиците врз бизнисот предвизвикани од здравствената криза поради пандемијата.

За прв пат во македонската здравствена историја пресадени коски од починат донор

Докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи.

На Клиниката за ортопедски болести утрово првпат во историјата на македонското здравство беше направена операција со која се пресадени коски и коскени ткива од починат донор, соопшти денеска Министерството за здравство.

Станува збор за случајот со починатата 21-годишна девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи.

„Откако заврши експлантацијата на срцето и бубрезите, тимот лекари од клиниката експлантираше повеќе делови од коски и меки ткива кои сега веќе се презервирани во Отсекот за експлантација, презервација, складирање и трансплантација на меки и коскени ткива при ЈЗУ ЗА ТОАРИЛУЦ, Универзитетска Клиника за ортопедски болести“ се наведува во соопштението.

Веќе наредната недела е планирана пресадување на еден сегмент од коска кај пациент со метастаза од карцином на бубрег, отстранет пред 12 години.

Листата на приматели на коски и меки ткива се пациенти коишто страдаат последици од тумор, траума, претходен оперативен зафат, вродени аномалии.

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај други пациенти

Во изминативе 24 часа од почнатата донаторка на органи, 21 годишна девојка се пресадени нејзиното срце и еден бубрег. Втор пат во македонската здравствена историја денеска беше успешно пресадено човечко срце од починат пациент, со што му се овозможи втора шанса на 22 годишно момче за живот.

Успешна втора трансплатација на донирано срце

Од Министерството за здравство велат дека ткивата од еден донатор може да го подобрат животот на над 70 други личности, а на некои од нив и да го спасат.

Осуден на 10 години затвор лидерот на хакерската група ФИН7

Илустрација

Украинскиот државјанин Федир Хладир е осуден на 10 години казна затвор од американски суд, откако на судско рочиште ја призна вината за учество во хакерската група позната во јавноста како ФИН7. 35 годишниот Хладир денеска беше осуден во западно американскиот град Сиетл. Тој беше приведен во Дрезден, Германија во 2018 година и екстрадиран во САД. Тој во септември во 2019 година ја призна вината односно призна дека работел како управител и админстратор на системите на ФИН7.

Но, во своето признание тој посочи дека е виновен само да една точка од вкупно 26 точки во обвинението. Тој плати 2,6 милиони долари штета. Во затворската казна ќе бидат пресметани и трите години кои тој ги помина во притвор.

Американскиот одделот за правда проценува дека хакерската група ФИН7 „предизвикала загуба на американските граѓани од над милијарда долари“. Обвинителите на сослушувањето истакнаа дека тоа е само „конзервативна проценка“ и дека реалната загуба изнесува помеѓу 3 и 6 милијарди долари. Хакерската група во изминативе години се занимавала со незаконски активности во 50 држави во САД и украла над 20 милиони електронски записи и податоци за кредитни картички.

Вкупно 1699 пациенти со ковид-19 се лекуваат во македонските болници

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е 1699 и има околу 335 празни болнички кревети во ковид центрите, соопштија од Министерството за здравство.

Од нив вкупно 702 лица сомнителни и потврдени за ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, додека во другите градови во земјава се лекуваат вкупно 998 пациенти. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.

Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, се вели во соопштенијата.

Жителите на Ново Маало со петиција бараат изградба на проектот спроти Холидеј ин

Презентација на идејното решение на инвеститорите за парцелата 1.1 спроти хотелот Холидеј ин во центарот на Скопје

Жителите од Ново Маало собираат потписи за петиција со која бараат да се дозволи изградбата на висококатниците спроти Холидеј ин во центарот на Скопје. Тие најавија дека нивната петиција ќе ја достават в понеделник до сите надлежни институции. Тие во соопштението до медиумите посочија дека се разочарани од соседите и сограѓаните кои живеат во Градски Ѕид и кои ја поднеле иницијативата за стопирање на градбата спроти Холидеј Ин. Според нив со таа иницијатива нивните сограѓани сакат да ги спречат да си го решат имотноправниот долгогодишен проблем.

„Сакаме да ги потсетиме дека кога нивните кули се градеа пред 50 години, тие доаѓаа кај нас да им помагаме, земаа вода и добиваа поддршка на секој начин. Овој нивни гест на себичност е за секоја осуда. Нивното право на ниеден начин не се нарушува, но нашето да. Тие на ниеден начин нема да бидат оштетени, но ние да“, посочуваат во соопштението.

Бетонско чудовиште или урбан „зелен објект“ ќе никне спроти „Холидеј Ин“

Додаваат дека оваа битка ќе ја продолжат до крај со сите можни средства.
Рокот од две недели за издавање на дозвола за градба почна да тече, откако инвеститорот МГ Фешн уплати комуналии во општините Скопје и Центар во вредност од 2,4 милиони евра на 10 април.

Законски опции за спречување на градбата на парцелата кај Холидеј Ин

Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ се уште не го испратил до министерството за транспорт и врски елаборатот за суспенизија на спорниот Детален урбанистички план, кој е изработен уште во декември минатата година. Тој на советот на општина Центар предупреди на можни финансиски последици кон општината доколку ја почне постапката за суспензија, затоа што, како што вели, откако ќе почне суспензијата тече рокот за изготвување на нов ДУП а немало соодветни тарифници од надлежната комора.

Опозицијата со макета од мотор на протест пред Министерството за здравство

Со макети од спортски мотори членови на опозицијата протестираа денеска пред зградата на министерството за здравство

Со макети од спортски мотори членови на опозицијата протестираа денеска пред зградата на министерството за здравство барајќи оставка од министерот Венко Филипче. Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јадранка Поцкова на денешниот протест пред Министерството за здравство, порача дека министерот за здравство не покажал никаква грижа за граѓаните, па по тоа нема веќе ни образ да излегува пред граѓаните, затоа што власта во трката по провизии има грижа само за сопствените џебови.

„Нема доволно болнички возила и болниците ни се преполни со болни. Ве прашувам во вакви услови на КОВИД пандемија како имате образ да излегувате пред граѓаните кога афери го тресат Министерството за здравство, да знаете дека провизиите по кои трчавте ќе бидат долго време тема по оваа криза, дали имате барем една светла точка во вашиот мандат? “, изјави Поцкова.

Пратеничката порача дека најголем виновник за црната статистика е министерот Венко Филипче кој не направи ништо за да се подобри состојбата со заразените и единствено што направи е да ги исполни желбите на власта.

„Имаме 20.082 активни причини со кои што го повикуваме да се засрами и тој и неговиот премиер кои што се возат едниот напред, другиот позади на овие БМВ ексклузивни мотори по 30.000 евра, додека народот не знае од што повеќе е погоден, дали од епидемијата или од немаштијата, а тие си тераат забава“, изјави Љупчо Пренџов, пратеник од ГРОМ.

Демонстрантите со балони со вода и овој пат фрлаа кон зградата, за како што велат, да го измијат срамот.

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај други пациенти

Докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи.

Од починатата девојка во сообраќајна несреќа, чие семејство дозволи донарање на нејзините органи, во текот на наредните денови ќе се трансплантираат и бубрезите како и коски за пациенти со тешки фрактури кои немале можност да стават протези и карциноми кои им ги оштетиле коските, соопштија од министерството за здравство. Претходно, 22 годишното момче кое синоќа го доби нејзиното срце боледувало од сериозно заболување кое го оштетува срцето.

„Два бубрега од донорот денеска ќе бидат трансплантирани кај пациенти кои со години се на дијализа. В понеделник наутро коската со метастази на пациент кој се лекува на Клиниката за ортопедија ќе биде заменета со здрава коска од починатата девојка. Уште десетина пациенти кои боледуваат од карцином кој им ги оштетил коските и пациенти со тешки фрактури кај кои нема можност да се стават протези ќе добијат заменски коски од починатиот донор. Ова е прва ваква експлантација направена во земјава, се наведува во соопштието од Министерството.

Претходно министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил напиша дека трансплантацијата на срце поминала успешно и дека пациентот постепено се буди.

„Утрово бевме во визита на пациентот кој е во стабилна состојба. Да држиме среќа неговото тело да го прифати срцето. Силно верувам дека ќе ја имаме втората успешна трансплатација на срце, а младиот пациент ќе добие шанса во животот. Заради ваквите подвизи и хуманата природа на докторската работа вредат сите непроспиени ноќи во салите за операција“, напиша Филипче.

Тие упатуваат голема благодарност до семејството на починатата пациентка кое се согласи да ги донира органите на својата ќерка. Огромна е жалоста за загубата на младата пациентка, но голема е утехата дека нејзиниот живот ќе продолжи преку неколку други.

Тимот кој учествуваше во оваа комплексна операција е од некоку кардиохируршки центри. Во процесот на трансплантација учествуваа доктори од клиниките за КАРИЛ, Урологија, Кардиохирургија, Ортопедија, Нефрологија, Радиологија, Кардиологија, Рентген институот, Клиниката Жан Митрев и Аџибадем Систина.

Осомничен за инцидентот во иранскиот нуклеарен инцидент во бегство

Сателитска фотографија од комплексот Натанз

Откриен е идентитетот на осомничениот за инцидентот кој нуклеарниот комплекс Натанз на 11 април годинава, при кој е оштетена центрифуга која се користи за збогатување со ураниум. Иранската државна телевизија објави дека станува збор за Реза Карими, 43 годишен жител на Иран роден во Кашан. Во телевизискиот извештај не е наведено како Карими имал пристап до Натанз, една од најобезбедуваните локации во земјата. Според телевизискиот извештај, Карими го напуштил Техеран и полицијата трага по него.

Иран го обвини Израел за нуклеарниот инцидент

Претходно Техеран го обвини Израел за инцидентот и вети „одмазда “. Тогаш шефот на Иранската организација за атомска енергија Али Акбар Салехи изјави денеска дека чинот на „нуклеарен тероризам “ предизвикал прекин на електричната енергија на постројката во Натанз на само еден ден по откривањето на нова опрема за збогатување со ураниум јужно од Техеран.

Иран од денеска збогатува ураниум до 60 проценти

Нуклеарниот комплекс во Натанз е клучен во иранската нуклеарна програма и него го следат инспектори од МААЕ – Меѓународна агенција за атомска енергија и претставник на ОН, кои што потврдија дека се запознаени со инцидентот но немаат коментар.

Османи испраќа економски советници во четири амбасади

Бујар Османи

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес конференција ги претстави првите четири економски советници кои заминуваат во диплматски претставништва. Економскиот советник Илија Псалтиров ќе биде испратен во Варшава, Абдилџемил Саити во Минхен, Сузана Тунева во Анкара и Бекри Ајдини во Абу Даби. Тие се првите четири економски советници, кои ќе бидат упатени во амбасадите во овие четири дестинации за да ги спроведуваат кономските политики, кои се подготвуваат за секоја земја и регион посебно.

„Економската дипломатија е важен елемент на севкупната надворешна политика, но и приоритет број четири од мојата мандатна мисија, што го најавив уште на самиот старт од моето влегување во куќава. Во еден да речам суштински дел, тоа значи и испраќање економските советници за зајакнување на нашата дипломатска мрежа со оваа економска компонента, и тоа како што веќе најавив, оваа година како пилот проект во неколку дестинации“ изјави Османи.

Приведен украински дипломат во Русија

Илустрација, руската федерална служба за безбедност при претрест на дом на осомничен

Руската федерална служба за безбедност соопшти дека привела украински дипломат во Санкт Петербург под сомнение дека се обидувал да добие класифицирана информација. Во соопштението е наведено дека дипломатот Олександар Сосониук се обидувал да извлече информации од руските датабази за време на состанок со руски државјанин. Претседателот на комитетот за надворешни работи во државата Дума, Дмитриј Новиков изјави дека украинскиот дипломат наверојатно ќе биде протеран од Русија.

Руски воени конвои на Крим
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Ваквата информација во јавноста доаѓа во период кога се зголемени тензиите меѓу двете земји, при тоа што Москва собира воена сила во близина на заедничката граница и близина на Крим.

Собраниската седница за економските мерки закажана за в недела

Талат Џафери

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа за в недела пленарната седница на која треба да се изгласааат петтиот сет економски мерки. Во соопштението од кабинетот на Џафери е наведено дека прво е закажана 32-та пленарна седница, а веднаш по неа ќе се продолжи со 36 -тата седница на која на дневен ред се економските мерки за справување со последиците врз бизнисот предвизвикани од здравствената криза поради пандемијата.

Претходно пратениците од опозицијата неколку дена по ред се противеа на одлуката да се гласа одложи гласањето на сетот економски мерки по оддржувањето на 32 седница.

Камчев со кривични пријави против судиите што му го одредија притворот

Јордан Камчев пред Кривичниот Суд во Скопје

Одбраната на осомничениот бизнисмен Јоран Камчев, Тони Менкиноски обвинува за злоупотреба на тајните служби за местенки на граѓани. Менкиноски поднел кривични пријави против Судијата на претходна постапка и Кривичниот совет кои одлучија за продолжувањето на мерката притвор, пред пет дена.

Менкиноски во писмото до медиумите наведува дека притворот е одреден врз основа на усмен исказ на доушник и дека до сега на одбраната не и е презентирана белешката составена од тајната служба односно од АНБ, што е прекршување на правата на неговиот клиент. Како што се наведува во писмото до медиумите од одбраната на Камчев, во решението на Кривичниот суд е посочено дека Камчев во февруари годинава се сретнал со разузнавач од Бугарија, припадник на служба за безбедност со која и претходно соработувал и се претпоставува дека ќе има поддршка за бегство во соседна Бугарија.

„Ваквата интерпретација на судот е срамна и навредлива за г-дин Јордан Камчев. Г-динот Јордан Камчев е македонски бизнисмен кој целокупониот свој капитал го има во РС Македонија.“ се вели во писмото на Менкиноски и додава дека Камчев никогаш ниту бил, нити имал намера да биде соработник на каква било странска служба.

Тој наведнува дека неколку пати до сега било побарано и иземање, но и кривични пријави против обвинителката Лиле Стефанова која 36 месеци како ја води истрагата за „ Империја “ во која Камчев е осомничен за перење пари и злосторничко здружение.

„Уште еден доказ за пристрасно, незаконско, скандалозно и тендециозно судење е и тоа што во предлогот на Обвинителката за продолжување на притворот навела десетици фирми во странство и оф-шор компании тврдејќи дека се во сопственост на г-дин Јордан Камчев што е ноторна лага и за истото до судот се доставени докази. Истовремено, обвинителката тврдела и дека г-дин Јордан Камчев поседува и стан во Бугарија што исто така е ноторна лага и истото е опфатено во жалбата која ја доставува одбраната на г-дин Камчев, “ вели Менкиноски.

Одбраната на Камчев обвинува за киднапирање, тортура и незаконити докази

АНБ и Заев за случајот Камчев, одбиена жалбата за притворот

Камчев е приведен на 14 март годинава како осомничен за предметот „Плацеви на Водно “ односно за помагање во незаконското купување на плацевите на поранешниот премиер Никола Груевски.

Камчев е еден од осомничените и во случајот „Империја“. Овој случај кој го отвори поранешното СЈО , станува збор за финансиски криминал односно перење пари преку фирми во земјава и офшор-компании, а се истражуваат неколку кривични дела, како злосторничко здружување, оштетување или повластување доверители, злоупотреба на службената положба и овластување, измама и перење пари. Покрај Камчев, во овој предмет осомничени сè уште 12 лица, меѓу кои и Сашо Мијалков, Цветан Панделески и Ненад Јосифовиќ.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG