Достапни линкови

Вести

Првите потези на Бајден

Џо Бајден, неговиот номиниран кабинет и неговиот преоден тим сигнализираа обемна листа на активности што 46-от претседател на Соединетите Држави планира да ги преземе во првите часови по инаугурацијата на 20 јануари.

Откако водеше кампања за спротивставување на четиригодишната агенда на Доналд Трамп и неговите републикански сојузници, долгогодишниот демократски сенатор и поранешен потпретседател се очекува да потпише повеќе од десетина извршни активности за започнување на брзо напуштање на политиката на неговиот претходник.

Големиот број потписи - во форма на извршни наредби, меморандуми и директиви се во функција на напуштање на некои од политиките на Трамп.

Тие меѓу другото се однесуваат на националниот одговор на пандемијата на ковид 19, енергетиката, животната средина, серија забрани за патувања насочени главно кон муслимански земји и напорите на Трамп за изградба на граничен ѕид меѓу САД и Мексико

види ги сите денешни вести

Навални преместен од озогласениот притвор во Москва

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални денеска е префрлен од озлогласениот притворски центар во Москва. Неговиот адвокат Вадим Козбаев не откри повеќе детали ниту каде е трансфериран Навални.

Претходно Судот во Москва ја потврди затворската казна на опозицискиот политичар Алексеј Навални во врска со неговата пресуда за проневера, но му ја намали казната за месец и половина, поради отслуженото време.

Навални претходно поднесе жалба на пресудата со која претходно овој месец беше осуден бидејќи ја прекршил условната казна дадена претходно.

Навални беше уапсен на 17 јануари откако се врати во Русија од Германија, каде што со месеци се опоравуваше од труење со нервен отров. Неговото апсење предизвика протести низ цела Русија, кои завршија со апсење на околу 11.000 луѓе.

Руската вакцина пристигна во Црна Гора

Пакет од 5 илјади дози на руската вакцина Спутник V пристигна денеска на аеродромот во Подгорица. Приемот на вакцините го изврши министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ. Тоа е првата испорака од 50 илјади дози кои црногорската Влада ги обезбеди преку билатерални преговори. Во владиното соошштение е наведено дека во наредните неколку дена треба да пристигнат и 30 илјади дози од кинеска вакцина Синофарм кои се донација.

Филипче:Ќе доцнат кинеските вакцини

Македонскиот министер за здравство Венко Филипче

Кинеските вакцини нема да пристигнат во најавениот рок до крајот на месецов. Министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање посочи дека набавката на 200 илјади вакцини од Кина ќе доцни и дека во моментов нема точна информација кога би пристигнале во земјава.

„Се работи за нешто што секојдневно произлегува од комуникацијата, но ние сме постојано во контакт и водиме интензивни разговори со претставниците на компаниите. Се надевам дека следните денови ќе имаме и конкретни датуми, но засега остануваме само со тие интензивни разговори со компаниите“ изјави Филипче.

Во меѓувреме во земјава се забележува пораст на новозаболените од коронавирусот. Во текот на вчерашниот ден беа евидентирани над 700 новозаболени. Министерот Филипче вели дека порастот главно се должи на британскиот сој. Тој додаде дека засега нема место за паника и дека има доволно слободни места во болниците, и дека не се исклучува можноста за воведување на нови заштитни мерки доколку дојде до влошување на епидемиолошката состојба.

И ВМРО-ДПМНЕ е за интерпелација за министерот Спасовски

Христијан Мицкоски

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска изјави дека неговата партија ќе ја поддржи интерпелацијата за министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, поднесена од Алијанса за Албанците и Алтернатива, по случувањата со Сашо Мијалков.

Поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Мијалков, кој е обвинет за незаконско прислушување на илјадници граѓани, две дена беше недостапен за да биде спроведен во притвор, по што му беше распишана и меѓународна потерница. По два дена сам се пријави во Обвинителството со оправдување дека бил болен и не знаел што се случува. Министерот за финансии искоментира дека во случајот со Мијалков „вината е во системот“.

Мицкоски вели дека постојат многу аргументи зошто да замине, како што го нарече, „најнеспособниот министер за внатрешни досега“ и дека се надева дека ќе имаат мнозинство во Собранието да ја изгласаат интерпелацијата.

„Ако институциите затаиле, требаше да има одговорност. Почнувајќи од него, па до тие што стоеја таму до него и кои што клатеа со главите додека тој зборуваше. Ниту одговорност видовме, ниту ќе видиме. Зошто? Затоа што сите се влезени во ортаклук. Криминална мафија владее со Македонија“, рече тој и најави дека „деновиве ќе објават нови афери за Спасовски“.

Тројца кумановци обвинети за тероризам и формирање ќелија по урнек на ИСИС

Илустрација

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО), денеска, до Основниот кривичен суд – Скопје, достави Обвинителен акт против три лица од Куманово кои ги товари за тероризам.

„На обвинетиот Б.А (28), му се става на товар дека сторил кривично дело – Терористичка организација и кривично дело – Тероризам, додека обвинетите В.А. (22) и Е.Љ. (26) сториле кривично дело Терористичка организација и кривично дело – Тероризам“, соопшти ОЈО.

Станува збор за приведените лица од акцијата на Министерството за внатрешни работи (МВР), Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција од лани во септември, кога полицијата информираше дека е разбиена „тричлена терористичка група која дејствувала на територија на Македонија“.

Според соопштението од Обвинителството, „во почетокот на 2019 година, обвинетиот Б.А., создал злосторничка организација – терористичка организација „ќелија“, со основи на идеолошка матрица на познатата терористичка организација ИСИС“.

„Прифаќајќи го криминалниот план на злосторничката организација – терористичка група „ќелија“ припадници станале обвинетите В.А.и Е.Љ., како и осумтемина осомничени за кои се спроведува истражна постапка од 28 декември лани. Во терористичката група „ќелија“ постоела координација и заедничко делување, со намера загрозување на животот и телото и создавање чувство на несигурност и страв кај граѓаните. Секој член имал конкретни задачи и тоа: обвинетиот А.Б. како организатор обезбедувал финансиски средства за остварување на целите на злосторничката организација, го договарал и организирал набавувањето – купувањето на оружјето, муниција и воената опрема, организирал вежбовни активности поврзани со употреба на огнено оружје и експлозивни направи, организирал средби на кои се прикажувале видеа со радикална содржина, како и начинот на изработка на експлозивни направи“, се вели во соопштението на Обвинителтвото.

Обвинетите В.А.и Е.Љ., како што велат од ОЈО, како припадници на злосторничка организација – терористичка група „ќелија“ добивале конкретни задачи од обвинетиот А.Б., обезбедувале логистичка поддршка и имале задача да обезбедат простории односно објект, во кој ќе го држат оружјето, муницијата и воената опрема.

„Воедно изработувале импровизирани експлозивни направи, обезбедиле патничко моторно возило со кое ќе се пренесува оружјето и учествувале во неговото пренесување и прикривање, а собирале и информации за движење и вршеле опсервирање на објекти и локации“, се вели во соопштението од Обвинителството.

„Обвинетите, дејствувајќи по однапред направениот план, со намера да извршат едно или повеќе дела на убиство, телесно повредување, уништување на јавни објекти, објекти на инфраструктура и објекти во општа употреба на територија на земјава, од почетокот на 2019 година се подготвувале, купиле, пренесувале и држеле експлозив, огнено оружје, муниција, гранати, бомби и воената опрема. Притоа изработувале импровизирани експлозивни направи и во два наврати од крајот на месец април до средината на месец август 2020 година, со намера да го испробаат разорното дејство на изработените експлозивни направи, ги употребиле во напуштен објект кај Куманово. Како дел од обуката за користење на ракетен фрлач - зоља и другото автоматско оружје, обвинетите од засега непознато лице набавиле ракетен фрлач – зоља и вршеле пробно испалување, како и пукање со автоматска пушка во близина на местото Менкова Колиба во близина на Куманово“, соопшти Обвинителството.

Поради опасност од бегство, оправдан страв дека ќе ги повторат кривичните дела, односно ќе бидат во можност да извршат кривични дела убиство, телесно повредување, изведување на терористички акти...Обвинителството доставило и посебен предлог за продолжување на мерката притвор определена од судијата на претходна постапка.

Мијалков и братот на вицепремиерот Николовски главни теми за пратенички прашања

Собрание на Македонија

Никакви договарања нема и нема да има со било кого, а секој еден што носел какви било одлуки спротивни на закон, спротивни на интересите на граѓаните и на државата, треба во секој момент да излезе пред лицето на правдата и да понесе одговорност, рече денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во Собранието, одговарајќи на прашањата на опозицијата за слуучајот со поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков.

„Тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се исклучуваат една од друга. Ако некој со некого се договарал, за што се договарал, да избега или да се врати повторно пред лицето на правдата, кој е тој договор што е правен и со кого бил правен?“, одговори Спасовски на прашањето на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, за „бегството“ на Мијалков.

На денешната седница расправа имаше и по прашањето на Јанушев до вицепремиерот за борба со корупцијата, Љупчо Николовски: „Дали знаете дека вашиот брат преку фирма наплаќа готовина без да издава фискална сметка, со што се кршат закони“, по што презентираше фотокопија на, како што рече, каса-прими обрзец, за кој тврдеше дека е од фирма што е во сопственост на братот на Николовски. Опозицијата го праша вицепремиерот и за тоа, како што рекоа, како братот на Николовски добива тендери“.

„Продолжувате со лаги дека добивала државни тендери. Таа фирма нема добиено ниту еден денар на државен тендер, на ниту една постапка од државна фирма или слично“, одговори Николовски, кој сите овие обвинувања ги нарече „лага“.

Се анализира ново законско решение за стечајците

Премиерот Зоран Заев во Собрание на седница за пратенички прашања

Премиерот Зоран Заев, денеска, одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието, изјави дека Владата и Министерството за труд и социјална политика прават анализа за евентуално ново законско решение со кое би се опфатиле малата група стечајни работници, кои не ги исполнија условите за решавање на нивното прашање согласно условите од претходните законски решенија.

„Покрај тоа што македонскиот Парлемент нколкупати го промени законот за регулирање на правата на стечајците, конечен одговор е дека не застануваме тука, бидејќи една помала група наши граѓани останаа со нерешено прашање поради преодот државни во приватни претпријатија. Затоа заедно со МТСП подготвуваме дополнителни анализи за ново законско решение за да провериме дали има можности за олеснување на критериумите за да биде опфатена и таа мала бројка стечајни работници кои останаа изземени од досегашните решенија“, рече Заев.

Тој додаде дека со досегашните решенија биле опфатени 95 проценти од стечајните работници во државата.

Германец обвинет дека од Бундестагот шпионирал за Русија

Илустрација - Германскиот Бундестаг

Германските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвиненија за шпионажа против Германец, осомничен за пренесување податоци од Парламентот на руските тајни служби. Осомничениот, именуван само како Јенс Ф., работел за компанија што била договорена од Бундестагот за редовно вршење проверки на електричната опрема во парламентот, јави АФП.

„Наспроти ова, обвинетиот имаше пристап до ПДФ-датотеки со плановите за парламентарните дејности“, изјавија федералните обвинители.

Се верува дека осомничениот одлучил некаде летото 2017 година да ги пренесе информациите на руските тајни служби.

„За тоа, тој подготви носач на податоци со соодветните ПДФ-датотеки и го испрати на вработен во руската амбасада во Берлин, кој главно работи за руската воена тајна служба ГРУ“, рекоа обвинителите, пренесе АФП.

Германските разузнавачки служби постојано предупредуваат за обиди за шпионирање или сајбер напади што ги започнале руски хакери. Самата канцеларка Ангела Меркел минатиот мај пред Парламентот изјави дека има конкретен доказ дека таа била директна мета на Русија.

Џафери: Пратениците на ЛДП и ДС ќе делуваат независно

Собрание на Македонија

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната средба со новинарите, потврди дека ги добил известувањата од пратениците од ЛДП, Моника Зајкова и Боби Мојсоски, и од Павле Трајанов од ДС дека ќе делуваат независно од пратеничката група која ја предводи СДСМ, но рече дека нема најави или пак формално известување дека ќе се формира нова пратеничка група.

Пред неколку дена ЛДП информира дека повеќе нема да дејствува во рамките на пратеничката група на СДСМ и дека сака и на претстојните локални избори да настапи сама.

Собранискиот спикер Џафери информираше и дека во понеделник ќе се одржи првата средба на работната група за измени или за нов Деловник во рамки на процесот Жан Моне. На таа прва средба треба да биде утврдена методологијата за работа.

Индија и Пакистан договорија примирје во Кашмир

Илустрација - Колона возила на индиската армија во „индискиот дел“ од Кашмир

Индиската и пакистанската армија, во заедничко соопштение, наведуваат дека постигнале договор за почитување на примирјето по спорната граница во Кашмир, пренесува Ројтерс. Индија и Пакистан потпишаа договор за прекин на огнот долж Контролната линија на Кашмир во 2003 година, но примирјето беше нарушено во последните неколку години и бројот на жртви меѓу локалното население во близина на границата се зголемува.

„Двете страни се согласуваат строго да ги почитуваат сите договори, разбирање и прекин на огнот долж Контролната линија и другите сектори, кои ќе стапат на сила на полноќ меѓу 24 и 25 февруари“, се вели во соопштението.

Почитување на примирјето беше договорено меѓу генералите на двете армии задолжени за воени операции. Извор од пакистанската армија изјави дека има значително кршење на договорот за прекин на огнот од 2014 година, што доведе до речиси 300 цивилни жртви. Од почетокот на годинава, Индија регистрира 591 повреда на прекин на огнот од Пакистан.

Кашмир одамна е камен на сопнување меѓу двете земји. Тензиите беа обновени откако Њу Делхи ја укина автономијата на Џаму и Кашмир во август 2019 година и ги подели на две територии.

Ковид-19 во Македонија: Зголемен бројот и на починати и на заразени

Илустрација

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) денеска информираше дека во периодот од 15 до 21 февруари 2021, тестирани се вкупно 15.849 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на САРС-ЦоВ-2, што помалку за 2,8% во однос на минатата недела. Регистрирани се 2.320 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со зголемување од 3,9 отсто во однос на минатата недела.

„Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје, а највисока неделна инциденца е регистрирана во Неготино и Кавадарци. Процентот на позитивност се движи од 11,8 до 16,3%, просечно 14,7%, на исто ниво како минатата недела“, соопшти ИЈЗ.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи, а најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 години. Голем број на заболени се регистрирани и кај возрасните групи од 30-39, 40-49, 50-59 и 20-29 години. Најмал број е регистриран кај децата од 0-9.

„По добиени 2 негативни теста за присуство на САРС-ЦоВ-2 или со употреба на новиот алгоритам, со статус „оздравени“ се стекнале 1.760 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, 30,1% помалку во споредба со минатата недела. Пријавени се 70 смртни случаи од 13 градови, со зголемување од 62,8% во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 65 лица биле над 60 години, и 5 лица на возраст од 50-59 години“, инфомираше ИЈЗ.

Судот беше ажурен со одлуката за притвор на Мијалков, тврди Џолев

Иван Џолев

Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје, Иван Џолев, денеска изјави дека предлогот за притвор на Сашо Мијалков, обвинет за масовно незаконско прислушување во предметот Таргет-Тврдина, стигнал во Судот во неделата во 15 часот, а одлуката била изготвена во 18.30 часот. Според него, како што рече, тоа е ажурно дејствување.

„Тоа се сè на сѐ три и пол часа, така што Судот постапи апсолутно ажурно. Сите познавачи на судството во Македонија ќе ви кажат дека Судот одлучувал во најбрз можен временски период. Согласно законските одредби рокот е 24 часа, што значи судот можел да одлучува до понеделник до 15 часот, но сметавме дека е итно да се постапи и така е постапено“, рече Џолев одговарајќи на новинарско прашање во врска со случувањата поврзани со поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков.

Поранешниот прв разузнавач се бараше со меѓународна потерница откако надлежните не можеа да го најдат за да му го достават решението за притвор. Покрената беше потрага, по која, по 48 часа, Мијалков сам се пријави во Обвинителството. Следуваа изјави од обвинителката Вилма Русковска и министерот за внатрешни работи кои, барајќи дали е направен пропуст, хронолошки ги редеа сите настани и преземени активности во врска со Мијалков. Премиерот Зоран Заев изјави дека е добро што на крајот Мијалков е „обезбеден“, а опозицискиот лидер Христијан Мицкоски рече дека „сето ова е циркус“.

Џафери: Локални избори на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври

Талат Џафери

Локалните избори во Македонија треба да се одржат на 3-ти, 10-ти или 17-ти октомври, соопшти денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери, на средба со новинарите. Според процедурата, 20 дена претходно тој треба да ги распише изборите, а тоа е во јули, а најдоцна на 1 август, во зависност од датумот што ќе го договорат политичките партии.

Џафери предупредува дека доколку дојде до тоа паралелно да се одржуваат предвремени парламентарни избори, треба да се има предвид како тоа ќе се одрази на роковите за техничката влада, за кампањата и за увидот во избирачкиот список и како ќе се одрази врз работата на ДИК и соодветните институции.

Во врска со барањето на опозицијата за предвремени парламентарни избори заедно со локалните, Џафери рече дека „еден пратеник може да го поднесе предлогот и ако има соодветно мнозинство нека го изгласа“.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред една недела побара предвремени парламентарни изборипоради, како што рече нејзиниот лидер, Христијан Мицкоски, на македонија ѝ треба некоја „да ја спаси“. Премиерот Зоран Заев веднаш децидно одговори дека предвремени збори „нема да има“.

Захариева: ЕУ не е Југославија, а не можат ни САД да не притиснат

Министерката Екатерина Захариева

По вчерашната средба на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Екатерина Захариева, на која, како што соопшти македонското Министерство за надворешни работи, се разговарало за Акцискиот план, за европската перспектива на Македонија и за ковид-19, денеска се огласи шефицата на бугарската дипломатија.

Захариева, во изјава за бугарската национална телевизија БНТ, потврди дека разговарале за претстојното свикување на меѓувладината конференција, но истакна дека датумот треба да биде објавен од двете страни , како и дека Софија нема да го смени ставот дека Македонија треба прво да ги исполни условите па да бара место во Европската унија (ЕУ).

„ЕУ не работи како Југославија, таа работи поинаку и ние ѝ зборуваме за тоа на Република Северна Македонија од 2019 година“, рече Захариева во изјавата за БНТ, потсетувајќи на почитување на Договорот за добрососедтсво и неопходноста од напредок во дијалогот.

Захариева додаде и дека „никој, вклучувајќи ги и САД, не може во иднина да ја притисне Бугарија да попушти и да дозволи пристапни преговори на Македонија со ЕУ, доколку не се исполнети условите“.

Филипче: Можни се нови рестрикции, но засега нема да има

Венко Филипче

По растот на бројот на ковид случаи во последните денови, министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека „дефинитивно е можно воведување рестрикции, но засега не. Вчера 21 отсто од тестираните биле позитивни, односно 725 луѓе, а се полнат и болничките капацитети, поради што вчера имаше 410 слободни места во Ковид-центрите.

„Навистина има зголемување кај бројката на новозаболени. Во МАНУ траат испитувањата, но вчера разговарав со лабораторијата во ‘Жан Митрев’, и таму кај 70 отсто од примероците е детектиран британскиот сој на вирусот, за кој се покажа дека побрзо се шири. Што се однесува до болничките капацитети, има места и во секој момент е спремен персоналот и за ротации. Ја следиме ситуацијата да не дојде до степен да го загрози здравствениот систем“, рече министерот денеска на промовирањето на донација за Здравствен дом Скопје.

Филипче информираше и дека на синоќешната владина седница е усвоен нацрт-договорот за набавка на 100.00 дози од руската вакцина „спутник“, a деновиве ќе се очекува да стигне одговор кога би стигнале кинеските вакцини и вакцините на „Фајзер“. На новинарско прашање на што се должи слабата заинтересираност кај повозрасната популација за вакцинација, Филипче кажа дека се регистрирани 180 илјади лица над 70 години и хронични болести, и дека од нив, 50 илјади се пријавиле преку Мој термин или преку матичните лекари, како и дека се планираат други механизми за промоција на ефектите од имунизацијата.

Ерменскиот премиер предупреди на обид за воен удар

Луѓе држат постери на ерменскиот премиер Никол Пашинијан за време на митингот против контроверзниот мировен договор со Азербејџан во Ереван, 5 декември 2020 година

Ерменскиот премиер Никол Пашинин денеска предупреди на обид за воен удар против него, откако армијата преку соопштение побара оставка од него и неговата влада. Пашинијан се соочи со протести и повици за оставка по, како што велат неговите критичари, погубното справување со шестнеделниот конфликт меѓу Азербејџан и етничките ерменски сили во регионот на Нагорно Карабах во минатата година. Пашијан ги отфрли повиците да се повлече. Тој денеска ги повика своите следбеници да се соберат во центарот на Ереван за да го поддржат и се огласи на Фејсбук за да ѝ се обрати на нацијата во живо. Тој исто така го разреши шефот на Генералштабот на вооружените сили.

Страв и омраза наспроти трговија на ерменско - азејберџанската граница

Не е јасно дали армијата е подготвена да употреби сила за да ја поддржи својата изјава. Етничките ерменски трупи се повлекоа од територијата во и околу енклавата Нагорно-Карабах пред силите на Азербејџан во конфликтот лани, кој однесе илјадници животи.

Израелскиот парламент одобри давање податоци за невакцинирани граѓани

Израелскиот парламент, Кнесетот

Израелскиот парламент, Кнесетот, усвои контроверзен закон што му овозможува на Министерството за здравство да им обезбеди на локалните власти информации за жители кои сè уште не биле вакцинирани против коронавирус. Врз основа на тој закон во период од три месеци, Министерството за здравство ќе може да им обезбеди на локалните власти и Министерството за образование лични информации, како и информации за тоа како може да се контактираат граѓаните за да се промовира имунизацијата.

Ефикасноста на вакцината на Фајзер во Израел е 95 проценти

Ова ќе вклучува податоци за оние кои ја примиле првата доза на вакцина, но не одговориле на повикот да ја примат втората три недели подоцна, како и за оние кои воопшто не биле вакцинирани. Законот наведува дека информациите можат да се користат само за поттикнување на вакцинацијата, а употребата за сите други намени е забранета. Противник на законот од левичарската партија Мерец, Тамар Зандберг изјави дека податоците сепак може да паднат во погрешни раце.

Бајден ја избриша забраната за влез на имигранти издадена од Трамп

Претседателот на САД Џо Бајден

Претседателот на САД Џо Бајден, го поништи прогласот издаден од поранешниот претседател Доналд Трамп, со кој се блокира влегувањето на многу апликанти за зелени картони во САД. Трамп ја издаде забраната во минатата година, велејќи дека е неопходно да се заштитат американските работници во услови на голема невработеност поради пандемијата на коронавирусот. Забраната првично требаше да трае до крајот на 2020 година, но Трамп ја продолжи до крајот на март во последните недели од неговиот мандат.

Ковид-19 и миграцијата во светот

Повеќето имигрантски визи беа блокирани со наредбата. Имигрантите не можеа да донесат членови на семејството освен ако тие самите не се државјани на САД кои аплицирале за визи за своите сопружници или деца на возраст под 21 година. Имигрантите со визи засновани врз вработувања исто така беа забранети освен ако тие немаа вештини во здравствената заштита и други слични професии, а илјадници добитници на лотарија за визи кои беа случајно избрани да добијат зелен картон беа блокирани. Во новиот проглас Бајден ги укина наредбите, велејќи дека затворањето на вратата на легалните имигранти „не ги унапредува интересите на Соединетите држави“.

Продолжување на блокадата во Атина

Пошироката област во Атина, каде што живее половина од грчкото население, е под строги ограничувања.

Грција нема да може да ги укине ограничувањата на движењето во пошироката област во Атина следниот понеделник, како што беше планирано по наглото зголемување на инфекциите со коронавирус, изјави премиерот Кирјакос Мицотакис. Пошироката област во Атина, каде што живее половина од грчкото население, е под строги ограничувања, што беше предвидено да истечат на крајот на месецот. „Вчера имаше огромен пораст на инфекциите, особено во Атина, што го расипува нашиот план за постепено повторно отворање на 1 март“, рече Мицотакис на состанокот на владата.

Грција останува затворена, ќе мора да глумиме патриотизам

Иако има повеќе од 6.000 смртни случаи, Грција се покажа подобро од поголемиот дел од Европа во спречувањето на пандемијата и заштитата на својата здравствена услуга, сериозно оштетена од повеќегодишната финансиска криза. Сепак, државните болници се пренатрупани во последните денови со единици за интензивна нега кои работат со над 80% капацитет. Министерот за здравство Василис Кикилиас изјави дека пошироката област во Атина има најголем товар, со зафатени 90% од единиците за интензивна нега.

Вакцината со единечна доза на „Џонсон и Џонсон“ пред одобрување во САД

вакцината на „Џонсон и Џонсон“ е 85 проценти ефективна во спречување на тежок вид на ковид-19

Научниците од американската Администрација за храна и лекови ФДА потврдија дека вакцината на „Џонсон и Џонсон“ е 85 проценти ефективна во спречување на тежок вид на ковид-19. За ова неделава ќе расправаат независни советници, а потоа се очекува ФДА да донесе конечна одлука за доделување на долгоочекуваното овластување за употреба во итни случаи. Во таков случај таа би била трета вакцина во дистрибуција во САД. Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ нуди погодност, бидејќи е потребна само една доза.

Почна поделбата на ковид вакцините преку Ковакс, прва доби Гана

За вакцините направени од Фајзер и БионТек, како и од Модерна кои во моментов се дистрибуираат во САД, се неопходни две дози. Овие вакцини исто така мора да се чуваат замрзнати, додека онаа на „Џонсон и Џонсон“ може да се чува во обичен ладилник. Вакцината на АстраЗенека која е широко користена во Европа - исто така, бара обично ладење, но е со две дози. „Џонсон и Џонсон“ ја тестираше својата вакцина кај 44.000 возрасни лица во САД, Латинска Америка и Јужна Африка. ФДА соопшти дека нема сериозни несакани ефекти поврзани со вакцината.

Почнува дводневен видео самит на ЕУ

Видео самит на Европската унија, архивска фотографија

Денеска и утре членовите на Европскиот совет ќе се состанат преку видео конференција за да разговараат за моменталната состојба на пандемијата со ковид-19, безбедноста и односите со Јужното соседство на Унијата. Лидерите на ЕУ ќе го координираат одговорот на пандемијата, фокусирајќи се особено врз одобрување, производство и дистрибуција на вакцини и движење на лица. Лидерите ќе имаат прва размена на ставови за научените лекции досега од пандемијата, со цел да се зајакне отпорноста на ЕУ кон здравствените закани. Има некои најави дека лидерите денеска ќе се договорат да работат на сертификати за вакцинација за граѓаните на ЕУ кои добиле анти-ковид вакцини.

Мицотакис повторно го покрена предлогот за сертификат за вакцинација

Тоа го бараат земјите од југот на ЕУ кои во голема мера зависат од туризам.
Заклучувањата за забавување на пандемијата предизвикаа досега најдлабока економска рецесија токму во овие земји. Лидерите исто така ќе разговараат за начините за зајакнување на меѓународната солидарност и идната меѓународна здравствена соработка. Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изјави дека темата на вториот ден од самитот ќе бидат безбедноста и одбраната.

„Нови идеи за НАТО 2030“ - младински собир

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ќе се приклучи на видео конференција во размена на мислења за соработката меѓу ЕУ и НАТО. Тие ќе разговараат за зголемување на отпорноста на ЕУ, особено против сајбер напади и хибридни закани. На состанокот ќе стане збор за односите на ЕУ со Јужното соседство. Во декември 2020 година, Европскиот совет донесе заклучоци за ова партнерство. Водачите нагласија дека демократско, постабилно, поеколошко и попросперитетно Јужно соседство е стратешки приоритет за ЕУ.

Владата донесе одлука за финансиска поддршка на радиодифузерите

Седница на македонската влада, архивска фотографија

Владата донесе Одлука за одобрување на средства од Буџетот за 2021 година во износ од 50 милиони денари на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), како поддршка за справување со кризата предизвикана од ковид-19. Како што соопшти владината Прес-служба, ваквата одлука е донесена заради реализација на мерката три од петтиот пакет економски мерки, со што ќе се обезбедат средства за финансиска поддршка на радиодифузерите за надомест на средства платени по основ на такси, давачки и надоместоци за вршење радиодифузна дејност и кои се документирани во финансиската евиденција на АВМУ.

Новиот владин пакет е тука, но компаниите имаат проблеми при отплата на кредитите

Од Владата информираат дека при евентуално утврдени неправилности и ненаменско користење на средствата потребно е Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги средствата да ги врати во Буџетот.

Времето денеска: сончево и топло

Ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб северен ветер. Дневната температура ќе биде од 14 до 20 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 19 степени.

Османи и Захариева разговарале за Акцискиот план и за ковид

Османи и Захариева во Софија.

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, на враќање од посетата на Париз се сретна со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во Софија.

На средбата беа разгледани актуелностите поврзани со кризата од ковид и начините на кои двете земји остваруваат соработка во справувањето со овие предизвици. Во оваа прилика Захариева потврди дека се прават напори за изнаоѓање начин за испорака на ветените вакцини за земјава, соопшти македонското МНР.

Министрите разговарале и за Акцискиот план за меѓусебна соработка, можноста за неговата финализација, а во функција на евентуално договарање на втората меѓувладина конференција меѓу двете влади, чии копретседавачи се токму министрите Османи и Захариева, стои во соопштението.

Министерот Османи за средбата информираше и на својот Фејсбук-профил.

Акциски план, според премиерот Зоран Заев, е добар и за двете страни и треба да оди во полза на разговорите и добрососедските односи. Сепак, неговата целосна содржина до сега не е јавно објавена.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека Захариева денеска на негово барање го примила министерот Османи, „кој патуваше транзитно низ Бугарија“.

Според бугарското МНР, Захариева на средбата ја потврдила принципиелната поддршка на Софија за европската интеграција на Северна Македонија, со исполнување на соодветни услови.

„Бугарската страна посочи дека според Договорот од 2017 година, на идниот состанок на Заедничката меѓувладина комисија треба да се направи целосен преглед на спроведувањето на Договорот“, се додава во соопштението.

Црногорскиот претседател отповика неколку амбасадори

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ издаде декрет за отповикување на неколку амбасадори на резидентна и нерезидентна основа, вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ.

Иницијативата за повлекување ја покрена Владата.

Како што соопшти неговиот Кабинет, Ѓукановиќ ги отповикал амбасадорите на резидентна основа во Босна и Херцеговина, Србија, Италија, Кина, Германија, Полска, Светата Столица, Суверениот Малтешки Ред и Обединетите Арапски Емирати.

Тој исто така ги отповика амбасадорите на нерезидентна основа во Бахреин, Естонија, Индонезија, Кувајт, Летонија, Литванија, Малта, Република Кореја, Сан Марино и Саудиска Арабија.

Ѓукановиќ ги повика граѓаните врз оваа иницијатива на Владата за повлекување на амбасадорите да проценат дали новото мнозинство се фокусира на создавање професионална дипломатска служба или демонстрира моќ по изборите.

„Според мене, станува збор за реваншизам со кој новата Влада го покажува своето вистинско политичко лице, и на крајот одговорноста кон државата, изјави црногорскиот претседател.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG