Достапни линкови

Вести

Пахор ги повика Словенците да се вакцинираат против коронавирусот

Претседателот на Словенија Борут Пахор

Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска апелираше до граѓаните да се вакцинираат против коронавирус кога ќе им дојде ред да ја примат вакцината.

Тој верува дека имунизацијата ќе овозможи крај на здравствената криза оваа година.

Поранешниот портпарол на словенечката Влада Јелко Кацин е избран на функцијата државен секретар во кабинетот на премиерот Јанез Јанша, задолжен за координирање на логистичкиот дел од масовната вакцинација, соопшти денеска словенечката Влада.

види ги сите денешни вести

Пристигнаа вакцините во Молдавија од Романија

Илустрација, вакцините од Астра Зенека

Молдавија денеска ја прими првата пратка на вакцини против ковид-19 од АстраЗенека. Пратката од ја испрати Романија со што и се овозможи на една од најсиромашните европски земји да ја започне вакцинацијата следната недела. Молдавија ја поздрави донацијата потребни за нејзините 3,5 милиони жители, која доаѓа во ек на „борба“ за пристап до вакцините. Во декември романскиот претседател Клаус Јоханис вети дека од нивните вакцини ќе одвојат 200 илјади дози за Молдавија, при неговата средба со прозападната претседателка на земјата Маја Санду. Тоа беше првата посета на романскиот претседател на Молдавија во последниве шест години, што претставува затоплување на односите меѓу соседите.

Бурни реакции по предлог планот на Георгиевски за односите со Бугарија

Архивска фотографија, поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љупчо Георгиевскки

Поранешниот премиер Љупчо Георгиевски на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук понуди план за излез од спорот со Бугарија. Според неговиот план составен од пет точки потребно е да и се дадат гаранции на Бугарија дека Македонија нема апсирации кој Пиринскиот дел. Тој предлага промена на стратегијата за историјата и конечно, како што вели, решавање на проблемот со јазилот. Неговиот предлог акциски план предизвика серија од политички реакции.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека премиерот Зоран Заев преку Љубчо Георгиевски пушта пробен балон.


„Зоран Заев вчера преку Љубчо Георгиевски пушти пробен балон во јавноста, и порача дека македонскиот јазик не постоел во кореспонденцијата на патриотските револуционерни организации директно негирајќи ја посебноста на македонскиот јазик, како и посебноста на македонската нација. Заев сака да ги одроди револуционерите и сите македонски дејци и од нив да направи Бугари“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Тие обвинуваат и дека преку Георгиевски, сака испраќа порака дека ќе се откаже од македонското малцинство во Бугарија.


Од друга страна, пак, СДСМ се изјасни дека нивните ставови се различни од оние на Георгиевски. Тие тврдат дека де отворени за дијалог, но за идентитетот не се преговара.


„Остануваме отворени за дијалог за изнаоѓање на решение меѓутоа повторувам уште еднаш Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се тема на разговор. Нити се разговарало, нити во иднина ќе се разговра на оваа тема. Ставовите на господинот Георгиевски се негови лични ставови со којшто ние апсолутно немаме никакви допирни точки“, изјави пратеничката на СДСМ Марија Георгиевска.


Реакција пристигна и од Бугарија. Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев ги пофали предлозите на Георгиевски, посочувајќи дека за него тие се добар почеток.

Авансот за кинеските вакцини вратен, опозицијата вели „во право бевме“

Првата вакцина против ковид-19 ја прими д-р прим. Добринка Наунова Јовановска од Клиниката за Инфективни болести

Министерството за здравство го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Но како што велат оттаму договорот за набавката не е откажан. Во изјава за новинската агенција МИА од Министерството за здравство велат дека уплатата била повлечена на барање на кинеската страна поради усогласување на документацијата.


„Авансната уплата која Министерството за здравство ја изврши за набавка на вакцината „Синофарм“, по барање на кинеското Министерство за надворешни работи беше повлечена заради усогласување на документација, на нашето МНР и МНР на НР Кина. Разговорите се во заврша фаза, не станува збор за откажување на договорот, вакцините против Ковид 19 од производителот „Синофарм“ во најкус можен рок ќе стигнат во нашата земја,“ наведуваат од Министерството за здравство.

Власта не знае кога ќе стигнат вакцините, опозицијата обвинува вратен бил авансот
На ова од ВМРО-ДПМНЕ веднаш со писмено соопштение посочија дека нивните информации биле точни.


„Филипче и покрај тоа што ги потврди тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите лаги. Филипче вели разговорите се во завршна фаза, не станува збор за откажување на договорот, вакцините против Ковид 19 од производителот Синофарм во најкус можен рок ќе стигнат во нашата земја. Но, кој е најкусиот можен рок никој не знае, не знае ни самиот Филипче“ се вели во писменото соопштение.

Според досегашните најави на Министерството за здравство од кинескиот производител во земјава треба да пристигнат 200 илјади вакцини. Покрај најавените 833 илјади вакцини кои се очекува да пристигнат преку преку системот Ковакс, во тек се разговори за набавка и на 100 илјади дози од руската Спутник V, како и вакцини од Фајзер.

Талибанци убиле семејство на новинар

Илустрација, архивска фотографија, Кабул, Авганистан

Авганистанската независна комисија за заштита на човекови права соопшти дека талибански командат убил тројца членови на семество на новинар кој претходно бил убиен во провинцијата Гор.

Новинарот Бизмилах Адел Аимак, главен уредник на приватно радио во провинцијата Гор, беше застрелан од непознатаи напаѓачи на 1-ви јануари. На 25 февруари вооружени лица ја нападнале куќата на таткото на Аимак во периферијата на градот Фироз Кох.

Покрај трите смртни случаи вооружените лица при нападот биле ранети и четири други лица. Ниту една група не презеде одговорност за нападот.

Нови 305 случаи со ковид-19 и 11 починати

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Во изминатото деноноќие се регистрирани нови 305 случаи на заболени со ковид-19 и 11 починати од компликации настанати од короновирусот. Во последниве 24 часа биле направени вкупно 2 533 тестови. Најголем број на новозаразени се евидентирани во Скопје, вкупно 153, потоа во Кавадарци 30 и Куманово 22.

Во изминативе 24 часа починале вкупно 11 луѓе од кои најмладиот имал 57 години додека најстариот 85 години. Вкупната бројка на ковид - дијагностицирани лица во земјата од почетокот на епидемијата изнесува 102.787, бројката на оздравени пациенти е 91.233, на починати е 3.137, а бројот на активни случаи изнесува 8.417.

Израел размислува за одговор кон Иран

Израелски високи функционери од одбраната и политички претставници ќе се состанат со цел разговори околу одговор на нападот врз израелски брод. Израелскиот министер за одбрана Бени Гантц вчера изјави дека негова првична проценка е оти зад нападот стои Иран.

МВ Хелиос Рај е носач на возила кој патувал кон од саудиското пристаниште Дамам кон Сингапур кога се случила експлозија.

„Локацијата на бродот во близина на Иран го покренува сомнежот дека Техеран е одговорен за експлозијата, но сепак мора да се провери. Во моментов тоа е моја првична проценка со оглед на близината, но и на контекстот,“ изјави Ганц за израелска телевизија.
Претходно Иран го обвини Израел за убиство на нуклеарен научник во ноември и вети дека ќе возврати. Експлозијата не предизвика жртви, но остави две дупли со дијаметар од 1,5 метри од страна на бродот, додаде Ганц.

Ирачкиот амбасадор повикан на разговор во турското МНР

Илустрација

Турција го повика иранскиот амбасадор Мохамед Фаразманд во Анката на разговор и притоа побара поддршка во борбата против „тероризмот“ во период кога ескалира спорот за турското присуство во Ирак. Новинската агенција Анадолу објави дека турското министерство за надворешни работи му соопштило на иранскиот амбадор дека Анкара очекува од Иран да застане на нејзина страна во „борбата против тероризмот“ , а не спротивставување.

Претходно, турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави дека 48 членови на Курдската работничка партија биле убиени во северен Ирак за време на антитерористичката операција на турските вооружени сили.


Реакцијата на Анкара доаѓа откако иранскиот амбасадор во Ирак, Ираџ Масаџеди, за курдската новинска агенција изјави дека Техеран е против турската интервенција во Ирак и ја повика таа земја да ги повлече своите трупи од земјата и да ги почитува меѓународните граници.

Партиска преписка:Кој се сретнал со Мијалков, Заев или Мицкоски ?

Полициско спроведување на Сашо Мијалков

Владејачката партија СДСМ во писмено соопштение до медиумите посочува дека во последните неколку недели, високи претставници на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои Христијан Мицкоски, Александар Николовски, Влатко Ѓорчев, често биле во хотелот Мериот.


„Дали во Мериот имало и други средби, со Сашо Мијалков на пример, најповикан е да одговори Христијан Мицкоски. Јасно е дека спрегата Мериот-Белата палата се уште раководи со ВМРО-ДПМНЕ“ се вели во соопштението.


Од ВМРО-ДПМНЕ, пак возвраќаат дека единствена средба за која знаат е таа на Заев со Мијалков. На таа средба Заев му ветил слобода на Мијалков во замена за креирање на проблеми во ВМРО-ДПМНЕ, велат оттаму.


„СДСМ не треба да заборави дека Сашо Мијалков е таму каде што е заради притисокот на ВМРО, народот и меѓународната заедница. Да се прашуваше Зоран Заев, Сашо Мијалков се уште ќе беше на слобода и сега заедно ќе правеа вештачки кризи во ВМРО-ДПМНЕ, за да ја спасат фотелјата на Заев и да ја купат слободата на Мијалков“ изјави Стефан Васев од ВМРО-ДПМНЕ.

Германија со нови ограничувања за движење

Илустрација, архивска фотографија

Германија соопшти дека патниците кои доаѓаат од североисточниот дел од Франција ќе се соочат со дополнителни ограничувања затоа што таму се евидентирани голем број на активни случаи на коронавирусот. Ограничувањата за патување стапуваат на сила на 2 март.

Германската агенција за контрола на заразни болести соопшти дека ја додава таа област во листата на ограничувања поради појавата на новите варијанти на коронавирусот. На таа листа се и Чешка, Португалија и Велика Британија. Патниците од тие области мораше до сега да направат ковид тест за да можат да влезат во Германија.

Постојат само неколку исклучоци кои се однесуваат на возачите на камиони и одредени работилници. Таквите ограничувања беа критикувани од ЕК поради непропорционалност и несогласување со рамковниот договор ширум ЕУ.

Хоспитализирани 667 ковид-пациенти

Ковид-19 амбуланта во Скопје

Последните податоци на Министерството за здравство покажуваат дека до денеска се хоспитализирани вкупно 667 пациенти позитивни или сомнителни на коронавирусот се лекуваат во болниците низ државата. Засега има околу 384 слободни болнички кревети.

На инфективните оддели во Скопје се хоспитализрани 256, а во ковид-центрите во другите градови во изминатите 24 часа е пријавено дека се лекуваат 411 пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка. Министерството за здарвство соопшти дека бројот на приеми во изминативе денови е стабилен, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Жестоки судири на демонстранти со полиција по пучот во Мјанмар

Илистрација, демонстрации во Мјанмар по воениот пуч

Најмалку петмина загинаа во судири на полицијата со демонстрантите во Мјанмар, при што и неколкумина демонстранти поминаа со тешки телесни повреди, во најкрвавиот ден од неколку дневните протести против воениот пуч во земјата. Бурма познат и како Мјанмар е во хаос откако на 1-ви февруари армијата ја презеде властс и го приведен избраниот владени лидер Аунг Сан Су Чи заедно со голем дел од партиското лидерство.

Воените лидери тврдат дека на изборите во ноември била спроведена изборна измама со која и се овозможила победата на Су Чи. Воениот пуч донесе застој во обидите за демократизација на земјата по 50 години воено владеење.

Исто така привлече и стотици илјади демонстранти на улиците во целата земја и донесе меѓународнна осуда за пучот. Првиот римокатолички кардинал во земјата каде што мнозинство се будусти Чарлс Маунг Бо на својот профил на социјалната мрежа Твитер напиша дека „ Бурма е како бојно поле“. Полицијата отворила оган во неколку градови за да ги растера демонстрантите и при тоа користела и шок бомби, солзавец и истрели во воздух за да ги разбијат толпите.

Приведени Британци на скопскиот аеродром поради лажни ковид тестови

Меѓународен аеродром Скопје

Британци со фалсификувани ПЦР тестови сакале да се качат во авион на скопскиот аеродром. Полицијата соопшти дека на Граничен премин „Меѓународен аеродром Скопје“, вчера во 04.30 часот поради приложени фалсификувани негативни ПЦР тестови, од слобода биле лишени 37 и 12 годишни државјани на Велика Британија. МВР денеска информира дека тие биле предадени на инспектори од Одделот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Скопје за понатамошна постапка.

Загрозување на колективното здравје преку лажни ковид тестови

Педесетина случаи на фалсификувани тестови за ковид 19 на граничниот премин кон Бугарија, триесетина вакви случаи на преминот „Блаце“ кон Косово и неколку на граничниот премин „Табановце“ кон Србија, открила македонската полиција во последните неколку месеци.
Од полицијата велат дека за секој случај се води истрагата со цел да се утврди како е направен фалсификатот и дали зад делото постои организирана структура.

Лани без работа останаа речиси 7 илјади луѓе од текстилната индустрија

Работнички шивачки во текстилна индустрија

Речиси 7 илјади работни места во текстилниот сектор се згаснати поради пандемијата, покажуват податоците на Здружението за истражување и анализи . Според нивната анализа вкупниот број нови невработени лица во 2020 година во однос на 2019 година се зголемил за 128 отсто.


„Конкретно, во 2020 година има 6783 нови невработени лица. За споредба, во 2019 година имало 2971. Истовремено, процентот на невработеност кај младите е значително повисок во однос на останатите години. Дури 15 проценти од младите учествуваат во невработеноста„ се вели во анализата.


Нивното истражување покажува дека пет општини со највисок пораст на невработеноста се: Штип, Тетово, Скопје, Прилеп и Куманово. Во овие пет општини текстилната индустрија е и најразвиена и има најмногу активни субјекти во овој сектор. Кај младите лица до 29 години, бројот на невработени, исто така, се зголемува. Петте општини со највисок пораст на невработеноста кај младите се: Штип, Струмица, Радовиш, Прилеп и Кочани.

Бугарија бара од Грција да не ги тестира превозниците на граница

Илустрација

Бугарија бара од Грција веднаш да престане со тестирање против ковид-19 на возачите на камиони на нејзината граница затоа што е во спротивност со регулативите на ЕУ. Поради заострување на мерките за влез во Грција со ПЦР-тестови за возачи на меѓународни камиони од 22 до 7 часот наутро, доаѓа до загуби и казни и значително се забавува распоредот на бугарскиот транспортен бизнис, се вели во соопштението до бугарското министерство за надворешни работи.
Потпретседателот на Сојузот на бугарски транспортни работници Веселин Дангов смета дека тоа е дискриминаторски однос кон превозниците. Според бугарските превозници, ова е уште едно кршење на европскиот договор за зелени транспортни коридори од страна на Грција, поради што Дангов предупреди дека движењето на граничниот премин меѓу Бугарија и Грција, може да биде блокирано.

Одобрена вакцината на Џонсон и Џонсон во САД

Единечната доза на вакцината против ковид-19 на Џонсон и Џонсон

Американски регулатор на лекови ја оддобри вакцината против ковид-19 со единечна доза Џонсон и Џонсон за итна употреба, со што станува трета вакцина во борбата против коронавирусот во САД. Американскиот претседател Џо Бајден ги поздрви „охрабрувачките вести “ и ги повика Американците да ги следат здравствените протоколи.

„ Како што реков и многу пати претходно, работите е веројатно дека ќе се влошат повторно, се шират нови варијанти, и сегашното подобрување на состојбата може да се влоши,“ изјави Бајден. Бројот на новозаразени во САД падна од 250 илјади во средината на јануари на околу 70 илјади денеска. Но појавата на новите варинати на коронавирусот и натаму го активира аларамот, со што се очекува таканаречената британска варијанта да стане доминантна во САД до средината на март. Британската варијанта позната како Б.1.1.7 брзо се шири низ Европа, зголемувајќи ја можноста за трет бран на пандемијата во неколку земји, додека процесот на вакцинација е во тек.

Голем дел од земјите во Европа презедоаа некаква форма на рестриктивни мерки меѓу кои и целосно заклучување и ограничување на движењето на граѓаните.


Навални преместен во затвор во близина на Москва


Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални наводно ќе ја издржува затворската казна во близина на Москва, јавуваат руските медиуми. Новинската агенција Тасс објави дека Навални бил однесен во регионот Владимир, каде што ќе биде сметен во затворот во градот Покров кој се наоѓа на 100 километри источно од Москва.

Претходно федералната казнена -поправна служба потврди дека Навални бил преместен од притворскиот центар во Москва каде што се беше сместен од средината на јануари. Но, оттаму не прецизираа каде бил однесен Навални и каде ќе ја отслужи казната затвор од 2 ипол години која судот неодамна му ја одреди.

Директорот на Фондацијата за борба против корупција на Навални, Иавна Жданов изјави дека Навални бил испратен во озогласен затвор ни дека се уште нема точни информации за неговата локација.

Портпаролот на Навални, Кира Јармиш на социјалната мрежа Твитер напиша дека немаат добиено никакво известување за локацијата на Навални и дека единствени инфорации кои ги добиваат се од анонимни извори на медиумите.
„Затоа прашањето каде е Навални, се уште важи , напиша таа на Твитер.

Бугарија нема да учествува на НАТО-маневрите во Црното Море

Илустрација, архивска фотографија


Бугарското Министерство за одбрана го извести НАТО и Генералштабот на Романија дека Бугарија нема да може да учествува во маневрите „Посејдон 21“ поради случаи на коронавирус на два брода на морнарицата на земјата. Официјалната церемонија на отворање на маневрите „Посејдон 21“ се одржа во романското пристаниште Констанца. Претходно беше планирано во нив да учествуваат седум сојузнички земји – Бугарија, Грција, Шпанија, Романија, САД, Турција и Франција. Во вежбите, кои траат од 27 февруари до 6 март, учествуваат повеќе од 700 војници, 13 бродови и девет воени авиони.

ДУИ: Гласините за поделби на партијата се само заговори

Али Ахмети


ДУИ ги отфрла гласините за поделби во партијата, нарекувајќи ги заговор во јавноста. Во соопштението од паријата по вчерашиот одржан состанок на Централното раководство, е наведено дека средбата имала за цел да се разговара за последните случувања во извршната власт и внатре во партијата. Во него е наведено дека состаноците до сега на ова ниво не се оддржувале поради пандемијата, но сега имало потреба од дебата и дискусија, во која биле расчистени сите дилеми и немало простор за делби.

„ДУИ е на пат да преземе нови одговорности. Не се зборуваше за оставки, туку само за напредок“, рече претседателот на партијата Али Ахмети по состанокот на централното раководство на ДУИ.

Во однос на протестите против пресудата за судскиот случај „Монструм“ Ахмерти изјави дека „овие луѓе се користат за политички цели“ и дека од ДУИ секогаш охрабрувале, барале меѓународна истрага за овие случаи и дека ДУИ ќе продолжи да го прави истото. Тој додаде дека се обидуваат да им обезбедат контакти од меѓународните инститиции на луѓето засегнати од случајот.
„Побаравме меѓународна истрага за прашањето за вчерашните протести до странски експерти на оваа област, каде добивме позитивен одговор од нашите американски пријатели, како и од Европската Унија. Постојат и повисоки инстанции каде за ова прашање може да се поднесе жалба и што се однесува до нас, ќе сториме се што можеме “, рече претседателот Ахмети.

Израел:Веројатно Иран стои зад експлозијата на бродот

Илустрација,

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц изјави дека најверојатно Иран стои зад експлозијата која се случи во почетокот на оваа недела во товарниот брод кој е во државна сопственост. МВ Хелиос Рај е носач на возила кој патувал кон од саудиското пристаниште Дамам кон Сингапур кога се случила експлозија.


„Локацијата на бродот во близина на Иран го покренува сомнежот дека Техеран е одговорен за експлозијата, но сепак мора да се провери. Во моментов тоа е моја првична проценка со оглед на близината, но и на контекстот,“ изјави Ганц за израелска телевизија.


Претходно Иран го обвини Израел за убиство на нуклеарен научник во ноември и вети дека ќе возврати. Експлозијата не предизвика жртви, но остави две дупли со дијаметар од 1,5 метри од страна на бродот, додаде Генц.

Едномесечна вонредна состојба во Чешка стартува утре

Илустрација, чешки паб

Забраната за движење во Чешка стартува од утре. Граѓаните не смееат да ги напуштат своите општини, како дел од рестриктивните мерки за спречување на ширењето на ковид-19. Чешката влада донесе одлука со која граѓаните ќе мора да носат маски на работните места во затворени простории, но и на отворено во населените места. Во карантинот ќе бидат затворени училиштата и трговските центри, освен продавниците кои продаваат егзестенцијлани добра.

За да можат да ја напуштат својата општина жителите на Чешка ќе треба да имаат со себе потврда за локацијата на нивното работно место, или пак за адресата на роднините за кои ќе треба да се грижат, или лекарот што треба да го посетат.

Тие мерки се дел од едномесечната вонредна состојба во земјата.
Бројот на новозаразени со ковид-19 од почетокот на пандемијата достигна до 1 227 595 заразени и над 20 илјади починати од компликации од коронавирусот.

Почина градоначалникот на Загреб, градот до избори ќе го води заменичката

Илустрација, плоштадот во Загреб, Хрватска

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ почина ненадејно рано утрово на 66-годишна возраст како последица на срцев удар. Бандиќ подолг период имал здравствени проблеми, а во 2003 година доживеал тежок мозочен удар. До локалните избори во мај годинава, со Градот Загреб ќе управува Јелена Павичиќ Вукичевиќ, заменичка на градоначалникот Бандиќ.

Партијата на трудот и солидарноста на Бандиќ потврди дека Павичиќ Вукичевиќ, долгогодишен соработник на Бандиќ, една од двете заменички на градоначалникот, ќе го преземе управувањето со Градот Загреб до изборите. Јелена Павичиќ Вукишевиќ е исто така потпретседател на Партијата за труд и солидарност.


Сончево и посвежо време

Денеска не очекува сончево и посвежо време. Во текот на денот ќе дува умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен и северозападен правец. Тепературите ќе се движат од – 2 па се до 16 степени. Во Скопје се очекува температурата да биде од 3 до 14 степени.


Денес попладне, како и во следните два дена ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика позначителен пад на температурите, така што дневните ќе опаднат за 7-10 степени во однос на денешната, а утринските од почетокот на следната седмица на повеќе места ќе се спуштат под нулата.

Непосредни избори во СДСМ со еден кандидат - Заев

СДСМ соопшти дека Зоран Заев е единствен кандидат за нов партиски претседател и дека над 80 000 членови со право на глас ќе може да гласаат на првите непосредни внатрепартиски избори на 21 март.
Централната изборна комисија вчера одржала седница на која биле потврдени и објавени кандидатурите за претседател на СДСМ.

Во СДСМ пристигнала само една пријава за кандидат за претседател на партијата, па Централната изборна комисија донесела Одлука за прифаќање на пријавата за кандидатурата на Зоран Заев. Внатрепартиски избори ќе се одржат на 21 март.

Претходно беше отворен јавен повик за поднесување кандидатури за претседател на кој, наведува СДСМ, можеше да се пријави секој член кој ги исполнува условите согласно Правилникот.

Притвор за двајца демонстранти поради насилство на протестите против пресудата за „Монструм“

Протест на роднините и поддржувачите на осудените во случајот „Монструм“, Скопје 26 февруари 2021

Основното обвинителство достави предлог за притвор за две лица кои насилно се однесувале на вчерашниот протест против пресудата за случајот „Монструм“,каде што беа осудени 5 етнички Албанци за петкратното убиство кај Смилковско Езеро во 2012 година. Тие се осомничени за кривично дело учество во толпа која ќе изврши кривично дело. Осомничените, на возраст од 22 и 19 години, учествувале на вчерашниот јавен собир на граѓани во Скопје.

Новинар бил повреден на протестот против пресудата за „Монстум“

Од обвинителството во соопштението наведуваат дека по завршувањето на говорот на организаторот на протестот, осомничените и повеќе други лица започнале заеднички да дејствуваат кон полициските службеници, фрлајќи со камења, бекатон плочки, метални шипки и други предмети, во обид да го пробијат полицискиот кордон. Како резултат на тоа, со тешки телесни повреди се здобил новинар присутен на местото на настанот, а повредени биле и 11 полициски службеници.


„ Бидејќи постојат околности кои упатуваат дека осомничените би можеле да се дадат во бегство или да го повторат делото, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени,“ се наведува во соопштението.

Демонстрантите со камења, полицијата со шок-бомби на протестот за Монструм
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

Во продолежение се наведува дека откако Министерството за внатрешни работи ќе ги комплетира кривичните пријави и за други лица кои извршиле насилнички дејствија за време на протестот, Основното јавно обвинителство Скопје и за нив ќе поведе кривична постапка.

Нови 721 новозаболени и 7 починати од коронавирус

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта


Во изминатово деноноќие се регистрирани нови 721 случаи на ковид-19 од 3816 тестирања. Најголем број на евидентирани нови случаи има во Скопје, вкупно 334 , потоа во Прилеп – 56 и Кавадарци – 52. Од министерството за здравство пријавени се седум починати лица од кои најмладиот имал 43 години а најстариот 81.


Бројот на активни случаи во земјава е 8290, од кои во Скопје се 3681. Бројот на ковид- 19 дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата достигна 102 482 од 519 985 направени тестирања. Оздравени се 91 066, а починаа 3126 пациенти.


Во болниците низ државата и во главниот град се лекуваат вкупно 669 ковид-пациенти и има околу 380 празни болнички кревети.Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се хоспитализирани вкупно 427 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 36 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 242 пациенти потврдени и сомнителни за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG