Достапни линкови

Вести

Стоилковски: Градоначалникот Шилегов го плаќал адвокатското друштво Шилегов

ВМРО-ДПМНЕ лого

Прортпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски денеска на пресс конференција изјави дека Петре Шилегов како градоначалник на Скопје плаќал консултации за правни работи на својата адвокатска фирма.

"Градоначалникот Шилегов склучил договор и го плаќал адвокатското друштво Шилегов. На Петре Шилегов малку му е платата како градоначалник на Скопје, особено што не работи ништо, па мора и хонорар да зема од градската каса! Со години, Петре адвокатот го советувал градоначалникот Шилегов за правни работи“, изјави Стоилковски.

Според партискиот портпарол, Шилегов си исплаќал по 50.000 денари месечно за консултантски услуги на адвокатска фирма.

„Или во просек, Шилегов си потпишува консултантски услуги сам на себе, за што скопјани му плаќаат околу 10.000 евра годишно. И тоа Шилегов го прави со години. Ова е класичен криминал, класичен судир на интереси, класична корупција и злоупотреба на позиција на функција“, обвини Стоилковски и додаде дека градоначалникот мора да ги врати сите пари подигнати од буџетот на име консултации од сам себе, за конечно, како што рече, часовникот за криминал и корупција да заврти во спротивна насока.

види ги сите денешни вести

Закани од Иран по инцидентот во нуклеарната централа

Сателитска фотографија на нуклеарната централа Натанз

Иран предупреди дека ќе започне со збогатување на ураниум до 60 проценти, два дена по наводниот напад врз главната нуклеарна постројка во земјата Натанз. Иран за нападот го обвини Израел.

Предупредувањето дојде неколку часа откако врвен ирански дипломат рече дека наводниот напад врз Натанз е „многу лоша коцка“ што ќе ја зајакне позицијата на Техеран во разговорите за заживување на нуклеарниот договор со светските сили од 2015 година.

Иран ја извести Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за својата намера „да започне збогатување од 60 проценти“, објави денеска државната новинска агенција ИРНА. Збогатувањето на ураниум до 60 проценти би било највисоко ниво постигнато со нуклеарната програма на Иран, иако сè уште е далеку од потребните 90 проценти за воени цели.

Според нуклеарниот договор, Иран се обврза на збогатување ураниум на 3,67 проценти. Неодамна беа постигнати 20 проценти, бидејќи како што наведоа властите, договорот повеќе не може да се спроведува.

Бајден побарал од Путин деескалација на тензиите на украинската граница

Американскиот и рускиот претседател, Џо Бајден и Владимир Путин

Американскиот претседател Џо Бајден го повика својот руски колега Владимир Путин да преземе мерки за да ги намали тензиите со Украина и предложил самит меѓу двајцата лидери во трета земја, откако Вашингтон и НАТО ја потврдија поддршката за Киев.

Бајден во телефонски разговор со Путин „ја искажа загриженоста за ненадејното руско воено засилување на окупираниот Крим и на границите на Украина и ја повика Русија да ги деескалира тензиите“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Неодамнешни фотографии, видео и други податоци укажуваат на поголеми движења на руските вооружени единици кон или близу границите на Украина и на полуостровот Крим, анексиран од Москва во 2014 година, поттикнувајќи ја загриженоста дека Русија се подготвува да испрати сили во Украина.

„Претседателот Бајден ја потврди својата цел за градење стабилни и предвидливи односи со Русија во согласност со интересите на САД и предложи состанок на самит во трета земја во следните месеци за да се разговара за целиот спектар на прашања со кои се соочуваат САД и Русија“ се наведува во соопштението.

Самитот ќе биде прв меѓу Путин и Бајден, кој ја презеде функцијата ветувајќи поостар став кон Москва отколку што зазема неговиот претходник Доналд Трамп.

Повикот дојде откако украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска разговараше со државниот секретар на САД, Антони Блинкен и со шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, изразувајќи голема загриженост за зголемувањето на руските трупи.

Блинкен, кој по посетата минатиот месец побрза да се врати во Брисел да разговара на оваа тема со врвните европски сојузници, ја обвини Русија за преземање „многу провокативни“ активности што ги вознемирија Украина и Западот.

Владата го ограничува трошењето на функционерите за угостителски услуги

Влада на Република Северна Македонија

Сите државни функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги, соопшти Кабинетот за вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, а одлуката е донесена на денешната владина седница.

Според одлуката, точно е определен износот што може да се користи по лице присутно на работниот состанок. Во случај на пречекорување на дозволните лимити, лицето ќе мора да го надомести пречекорениот износ на финансиски средства, најдоцна во рок од три работни дена од денот кога се одржал работниот состанок.

„Целта на одлуката е истата да биде дополнителен механизам во ограничувањето и регулирањето на трошењето на буџетските средства, а предвидени се и соодветни контролни механизми и евиденција за реализираните угостителски трошоци што ги направил одреден функционер за одржување на работен состанок. Конкретно, при плаќањето, без разлика дали е со фактура, во готовина или со службена картица, функционерот до секторот за финансии во институцијата, задолжително мора да приложи и детален извештај за целта на работниот состанок, бројот на присутни лица, време, место и датум кога истиот се одржал. Без овие документи, Секторот за финансии во државниот орган нема да изврши исплата на угостителските трошоци“, се наведува во соопштението.

Со одлуката, како што се наведува во соопштението, се опфатени претседателот на Владата, замениците претседатели на Владата, министрите, замениците министри, генералниот секретар на Владата, заменик генералниот секретар, државните секретари, сите директори на институции, како и лицата избрани и именувани од Владата кои раководат со правните лица основани од државата.Бајден ќе ги повлече американските сили од Авганистан до 11 септември

Американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека ќе ги повлече сите американски трупи од Авганистан до 20-годишнината од нападите на 11 септември 2001 година, изјавија извори за „Вашингтон пост“ и „Ројтерс“. Со одлуката, која Бајден се очекува да ја објави утре, ќе се стави крај на најдолгата војна на САД.

Таквиот чекор ќе значи дека илјадници американски сили ќе останат во Авганистан по рокот за повлекување на војската на 1 мај, за кој администрацијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп преговараше со талибанците минатата година.

Во последните неколку недели, Бајден предупреди дека ќе биде тешко да се запази рокот за повлекување заради логистичките предизвици. Талибанците се заканија дека ќе продолжат со непријателството против странските трупи во Авганистан доколку тие не се повлечат до 1 мај.

Во 2001 година, силите предводени од САД го нападнаа Авганистан и го соборија талибанскиот режим кој беше засолниште на Ал Каеда, која стоеше зад терористичките напади на 11 септември во САД, во кои загинаа речиси 3.000 луѓе.

Нови 1129 случаи, а починати 27 лица од ковид-19

Тестирање за ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на ковид-19. Најголем дел 458 се во Скопје. Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти. Пријавени се вкупно 27 починати лица. Од нив 12 се од Скопје, по 3 лица од Битола и Охрид, по 2 починати лица од Куманово и Тетово и по едно лице од Прилеп, Велес, Гостивар, Струмица и Кичево. Од пријавените пациенти, еден е починат во домашни услови, а другите се починати во болнички услови. Најмладиот починат е на 54 годишна возраст, а најстариот на 86 години.

Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927.

Извештајот на Институтот за јавно здравје во периодот од 05 до 11 април 2021 покажува дека регистрирани сe 6.867 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со намалување од 13,4 отсто во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје. Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60. Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 и 10-19 години.

По добиени 2 негативни теста или со употреба на новиот алгоритам, со статус „оздравени“ се стекнале 6.112 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, со зголемување од 25,7 проценти во споредба со минатата недела.

Пријавени се 276 смртни случаи од 29 градови, 6,2 отсто повеќе во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 238 лицa биле над 60 години, 27 лица на возраст од 50-59 години, 8 лица од возрасната група од 40-49 години и 3 лица од 30-39 години.

Вкупно се вакцинирани 7.011 здравствени работници. Над 77 години вакцинирани се 8.330 лица. Додека пак бројката на вакцинирани лица од критичната популација е 12.093.

САД со поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Американскиот државен секретар Антони Блинкен на денешниот состанок со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја потврди „непоколебливата поддршка“ на САД за територијалниот интегритет на Украина, која се соочува со агресија од Русија на денешниот состанок со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

„Секретарот изрази загриженост за намерните активности на Русија за ескалација на напнатоста со Украина, вклучително и преку нејзината агресивна реторика и дезинформации, зголемување на кршењето на прекинот на огнот и движење на трупите во окупиран Крим и близу границите на Украина“, се вели во соопштението на Стејт департментот.

Бликен оваа недела е во посета на Брисел на разговори за НАТО. Украина денеска го обвини Кремљ дека го игнорирала нејзиното барање за разговори меѓу претседателите на двете земји за насобраните руски трупи во близина на украинската граница. Москва возврати дека нејзините војници се на своја територија, за разлика од американските сили во регионот.

Хјуман Рајтс воч ја повика Украина да ги врати своите државјани од Сирија

Логото на Хјуман Рајтс Воч


Хјуман рајтс воч ја повика Украина да ги врати десетиците украински жени и деца, кои, според организацијата, се наоѓаат во ужасни услови во сириските логори. Околу 40 украински жени и деца се „незаконски“ притворени во два логора во североисточна Сирија, соопшти организацијата за човекови права со седиште во Њујорк. Повеќето од нив се деца, некои на возраст од две години.

Тие се дел од речиси 43.000 странци поврзани со екстремистичката група Исламска држава. Хјуман рајтс воч соопшти дека испратиле писма до украинскиот претседател Володимир Зеленски и министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба со барање од Владата да преземе навремени активности за помош и враќање на украинските жени и деца.

„Украинските жени и деца се наоѓаат во ужасни и ужасни услови, додека нивната влада избира да погледне на другата страна“, рече Јулија Горбунова, истражувачка во Украина на организацијата.

Украинската влада, како и администрациите во неколку други земји кои се во слични ситуации, не сакаат да ги вратат ваквите лица, тврдејќи дека потегот претставува преголем ризик за безбедноста.

Џонсон и Џонсон ја одложува испораката на вакцини во ЕУ

Илустрација

Џонсон и Џонсон соопшти дека ќе ја одложи испораката на вакцините против ковид-19 во Европа. Според соопштението, компанијата ги разгледува случаите на исклучително ретки згрутчување на крвта кај луѓето откако ја примиле вакцината.

Федералните здравствени агенции на САД денеска препорачаа пауза за употреба на вакцината, бидејќи шест жени под 50 години добија ретки згрутчувања на крвта откако примија доза од вакцината, што претставува нов неуспех во напорите за справување со пандемијата. Компанијата вчера започна со достава на вакцините во ЕУ.

Нови 30 дена притвор за Сашо Мијалков по пресудата за „Трезор“

Сашо Мијалков

Кривичниот суд Скопје, денеска, по пресудата „виновен“ во случајот „Трезор“, му одреди мерка притвор од 30 дена на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков. Ова одлука следеше по предлог на јавниот обвинител Трајче Пеливанов, кој истакна дека „Мијалков е моќен и постои опасност од бегство“.

„Имајќи ја предвид казната од осум години и дека Сашо Мијалков е исклучителен моќен човек, како и неправосилната пресудата во случајот „Тврдина-Таргет”, предлагаме да се одреди мерката притвор за овој предмет. Причните се дека постои можност за бегство“, рече обвинителот Трајче Пеливанов, кој воедно предложи мерката притвор за случајот ,,Тврдина-Таргет”, да се укине.

Одбраната на обвинетите, по предлогот на јавните обвинители, наведе дека тие се убедини дека овој предмет во Апелациониот суд ќе добие ослободителна пресуда. Адвокатот на Мијалков - Љупчо Шврговски, посочи дека не постои опасност од бегство и дека ваквото барање е неосновано.


Мијалков, првообвинет во предметот „Трезор“ за злоупотреба на службената положба и овластувања денеска е осуден на единствена казна во траење од осум години. На поранешениот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски, кој е недостапен на органите на прогонот, му е изречена единствена казна затвор во траење од 15 години, а на поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Стајковиќ, Судот му изрече казна затвор од пет години. Поранешниот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, кој се товари за помагање, е осуден на единствена казна затвор во траење од пет години. Против пресудата дозволена е жалба во рок од 15 дена до повисокиот Апелационен суд.

Предметот се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија.

Русија ги предупреди САД „да се држат подалеку од Крим за нивно добро“

Илустрација

Русија ги предупреди САД да ги држат воените бродови подалеку од Крим „за нивно добро“, нарекувајќи го нивното распоредување во Црното Море провокација наменета за тестирање на нервите на Русија, пренесува Ројтерс.

Два американски воени брода оваа недела ќе пловат во Црното Море.

Москва го анексираше Крим од Украина во 2014 година. Во меѓувреме, Западот предупредува на акумулација на руски сили во близина на источната граница со Украина и Крим. Русија одговори со преместување на своите сили како што и одговара, вклучително и за одбранбени цели.

Претходно, Соединетите држави предупредија на „последици“ доколку Русија „дејствува несовесно или агресивно“ кон Украина, поради загриженоста за разместувањето руски трупи во близина на украинската граница. „Претседателот Бајден беше многу јасен во врска со ова“, изјави државниот секретар Ентони Блинкен за телевизијата Ен-Би-Си.

И Алтернатива и Алијанса ќе ги повлечат амандманите за државјанство

Фотографија од средбата на премиерот Зоран Заев со претставници на Алијанса и Алтернатива за законот за државјанство

Коалицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива денеска најави дека ќе ги повлечат амандманите поднесени во Собранието за законите од петтиот пакет на економски мерки. Елми Азири од Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива изјави дека штом ќе се деблокира дебатата во Комисијата за одбрана и безбедност за законот за државјанство, тие ќе ги повлечат нивните амандмани од Комисијата за финансирање и буџет за законите за петтиот пакет економски мерки.

ВМРО-ДПМНЕ, претходно денеска, соопшти дека ќе ги повлече своите амандмани што ги поднесе во Собранието за Предлог законот за државјанство, што го достави опозициската коалиција Алијанса/Алтернатива. Од опозициската партија рекоа дека се надеваат дека со тоа „конечно ќе се изгласа петтиот пакет на мерки за помош на граѓаните и стопанството“.

ДКСК: Потребен е закон за потекло на имот на сите граѓани

Антикорупциска комисија / ДКСК

На земјава и е неопходно законско решение со кое ќе може да се побара докажување за сопственост на имот, и кој ќе бара од секој граѓанин да докаже од каде му е имотот, врз основа на што го стекнал, дали е наследство, дали го купил или некој му го подарил, изјави денеска претседателката на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК), Билјана Ивановска.

Таа истакна дека за ваквото законско решение поддршка имаат добиено од Советот на Европа од каде, како што соопштува, ќе биде обезбеден консултант со кој ќе се започне процесот за подготвка на овој закон.

ДКСК денеска информираше и дека по објави за возилото на поранешниот генерален секретар во Владата, Драги Рашковски, ќе биде пријавено во Финансиска полиција доколку тој прикажал нереален анкетен лист.

КСС на 15 април излегува на работнички протест

Илустрација - Работник во индустрија

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) ги повика своите членови, сите синдикални организации, сите истомисленици и борци за социјална правда, како и сите загрозени работници кои во изминатиот период се соочуваат со прекршувања на нивните работнички права, да излезат на мирен протест кој започнува на 15 април, од 16 часот, во Скопје. Протестниот марш ќе се одржи со автомобили, заради запазување на ковид-протоколите, од булеварот Гоце Делчев спроти Македонската телевизија, до Собранието и ќе заврши пред зградата на Владата.

“Како наши легитимни синдикални барања кои ги поставивме се следните: Почитување на законите од областа на трудовото право, барање за неодложно постапување на институциите при прекршување на законите, да се запре притисокот врз синидикалното организирање и синдикалните лидери.Сите овие барања и активности се во насока на подобрување на социо-економскиот статус на нашите членови и на сите работници во нашата држава”, соопшти КСС.


Од КСС додаваат дека со протестот сакаат да се чуе гласот на работниците и гласот на синдикатот и да се принудат надлежните претставници од Министерствата и другите државни институции да започнат социјален дијалог со КСС.

САД препорачуваат „пауза“ за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Илустрација

Соединетите држави препорачуваат „пауза“ во примената на еднократната доза на вакцината „Џонсон и Џонсон“ против КОВИД-19 за да се испитаат извештаите за потенцијално опасни тромби.

Центарот за контрола и превенција на болести и Администрацијата за храна и лекови во заедничкото соопштение велат дека истражуваат тромби кај шест жени во комбинација со намален број на тромбоцити во деновите по вакцинацијата, објави АП.

Официјални лица од овие институции изјавија дека сè додека не заврши процесот, тие препорачуваат „пауза“ на употребата на оваа вакцина како превентивна мерка.

Повеќе од 6,8 милиони дози од оваа вакцина се дадени во САД.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги повлече амандманите на законот за државјанство

Никола Мицевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска најави дека ќе ги повлече сите амандмани на законот за државјанство, за да се изгласа петтиот пакет мерки за помош на граѓаните и стпанството.

„Свесни за недостигот на искрена желба за брзо решение, но и за критичниот момент во кој што се наоѓаат Македонија, граѓаните и стопанството, ќе ги повлечеме сите амандмани на Законот за државјанство се со цел конечно да се изгласа петтиот пакет на мерки за помош на граѓаните и стопанството. Дури и во вакви моменти, кога над 55 илјади граѓани останаа без работа и едвај врзуваат крај со крај, кога македонската економија е на колена и илјадници компании се затворија, Заев и СДСМ без око да им трепне покажуваат огромна неодговорност и негрижа за граѓаните и стопанството“, рече Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

Повика законот веднаш да го стават на комисија, бидејќи нема деловнички пречки односно нема амандмани, да ја продолжат пленарната седница и да се гласа за овој закон.

Усвојувањето на 5-от пакет мерки за помош во справувањето со последиците од пандемјата е заглавен во собраниска процедура и условен од неколку опозициски партии со барања за измени на законот за државјанства. По тоа прашање во тек се преговори меѓу Владата и Алијанса и Алтернатива за законот за државјанства. И двете страни најавија дека се оптимисти дека ќе се договорат.

СЗО бара итна забрана за продажба на живи диви животни на пазари за храна

Илустрација

Светската здравствена организација (СЗО), поддржана од клучни партнери, издаде ново упатство во кое се вели дека животните – особено дивите животни – „се извор на повеќе од 70 проценти од сите појавни заразни болести кај луѓето, од кои многу се предизвикани од нови вируси“.

И затоа, Здравствената агенција на Обединетите нации денеска ги повика државите да ја запрат продажбата на живи животни заробени од дивината на пазарите со храна како итна мерка, со оценка дека дивите животни се водечки извор на појава на заразни болести како коронавирусот.

Во меѓувреме, САД и уште 13 држави изразија сомневање во студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за можното потекло на коронавирусот во Кина, укажувајќи на доцнењето и немањето пристап до примероците и податоците. Заедничката студија на СЗО и Кина објавена на 30 март вели дека преносот на вирусот од лилјаците преку некои други животни на луѓето, е најизгледното сценарио и оти излегувањето на вирусот од лабораторија е „многу малку веројатно“. Студијата бара натамошно проучување, а генералниот директор на СЗО Тедрос Гебрејесус изјави дека сите хипотези се отворени.

Пресуда за „Трезор“: 8 години затвор за Мијалков, за останатите од 5 до 15 години

Сашо Мијалков со полициска придружба пред Кривичниот суд во Скопје

Судот денеска ги прогласи за виновни поранешниот директор на Управата за безбедност и контра-разузнавање (УБК), Сашо Мијалков, и поранешните високи функционери во УБК, Тони Јакимовски, Небојша Стајковиќ и Горан Грујевски „за злоупотреба на службена положба и помагање во судскиот случај „Трезор".

Сашо Мијалков е осуден на 8 години затвор,Тони Јакимовски доби 5 години, Небојша Сајковиќ 5 и Горан Грујевски, кој е во бегство во Грција, - 15 години затворска казна. Пресудата е првостепена и странките имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Скопје.

По објавата на пресудата, обвинителот Трајче Пеливанов побара на Мијалков, да му се одреди мерка притвор. Тој образложи дека Мијалков во моментот е во притвор, за предметот „Таргет - Тврдина“, кој истекува на 27 април и побара притворот да му биде укинат за предметот за масовното прислушување, а да му се одреди за случајот „Трезор“.


Случајот „Трезор" се однесува на злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на софтвер за потребите на УБК од фирма од Велика Британија. Судијата Џенета Бегтовиќ во пресудата наведе дека од изведените докази во текот на судењето, се утврдило дека обвинетите имале средба во Велика Британија каде договориле набавка на софтверот за потребите на УБК, иако не бил објавен оглас за таа набавка.

Според пресудата, ќе се конфискуваат и 838.106 денари и 145.619 евра, од сметки на фирмата Финзи како и автомобил Ауди А4 вреден 2.026.285 денари. Дополнително, обвинетите треба и да ја надоместат штетата од 21.158.296 денари.

Во ковид центрите има 1768 пациенти и 300 слободни места

Илустрација - Клиника за инфективни болести во Скопје

Вкупно 1768 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови. Има околу 300 празни болнички кревети во ковид – центрите, соопшти денеска Министерството за здравство (МЗ).

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 76 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 725 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Голем број од пациентите се на кислородна поддршка.


„Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и изутрината до 8 часот имало 65 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени“, соопшти МЗ.

ДКСК: Ако Рашковски нема реален анкетен лист ќе пријавиме во Финансиска полиција

Билјана Ивановска, претседателка на ДКСК

Билјана Ивановска, претседателка на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање за џипот од 74.000 евра на владиниот службеник Драги Рашковски, рече дека ќе биде пријавено во Финансиска полиција доколку секретарот на премиерскиот кабинет прикажал нереален анкетен лист.

„Доколку утврдиме ние разлика помеѓу имотот што е прикажан и месечните приходи што ги има, таков е нашиот закон, тогаш одиме чекор понатаму за испитување на имотот и тогаш нели се вклучуваат и други институции како што е Финансиска полиција. Они имаат посебни методи за истражување и тоа ќе си го докажуваат“, рече Ивановска.

Нејзината изјава следува по објавите во медиумите на информацијата дека „Рашковски вози џип Волво ХС 90, кој не бил запишан во анкетниот лист и кој чини околу 74 илјади евра“. Рашковски последните неколку недели е актуелен со случајот за „софтверот за сообраќај што го платила Владата, а никој не го користи“. Поради тој случај, а како дел од прибирање докази во соодветната постапка, Обвинителството нареди и претрес во домот на фирмата Инвока, која се поврзува со случајот. Беа сослушани и поранешниот и актуелниот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев и Оливер Спасовски.


Претседателката на ДКСК, Ивановска, сепак, додаде дека за вакви ситуации е неопходно да се донесе закон за потекло на имот за сите граѓани врз основа на што тој бил стекнат. Ивановска додава дека со консултант од Советот на Европа започнал процесот за негова изработка.

Радев го свика новиот бугарски Парламент на 15 април

Архивска фотографија - Румен Радев на гласање на последните парламентарни избори во Бугарија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, го потпиша указот за свикување на првото заседание на новото 45-то Национално собрание на Бугарија, на 15 април 2021 година, соопшти прес-службата на шефот на државата, јави дописникот на МИА од Софија.

Указот се очекува утре да биде објавен во вонредно издание на Службен весник. Претходно денеска Службен весник ги објави имињата на пратениците и нивната политичпка припадност во 45-тото Национално собрание, што беше клучно за бугарскиот претседател да го издаде декретот за свикување на новоизбраниот парламент.


Виско позиционираниот претставник на владеачката партија ГЕРБ, Георги Георгиев, коментира дека логиката е лидерот на партијата со најмногу гласови на парламентарните избори да треба да биде премиер. Тој, исто така, за БНТ изјави дека ГЕРБ има подготвен владин кабинет, без да споменува имиња. Електронското софиско издание „Факти“ јави дека владеачката партија во Бугарија за премиер го подготвува Даниел Митов, поранешниот шеф на дипломатијата во втората влада на Борисов, јави МИА.

Филипче: Лекувањето од ковид во приватни болници да биде до 305.000 денари

Министерот за здравство, Венко Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на неговиот официјален фејсбук профил објави дека Владата предлага цените за лекување на ковид-пациенти во приватните болници да биде од 40.000 до 305.000 денари.

„Денеска на седница на Влада е Законот за здравствена заштита со чии измени предлагаме цените во приватните болници да бидат изедначени со референтните цени утврдени од Фондот за здравствено осигурување. Со измените во Законот дијагонстицирање и лекување на ковид пациенти предлагаме да се движи од 40.000 до 305.000 денари“, објави Филипче.

Министерот вчера најави дека со измени на законот за здравствена заштита може да се ограничат овие цени во време на криза, каква што е сега во Македонија поради пандемијата со ковид-19. Според Филипче, државата освен што има овластување да склучи договор со приватните болници преку ФЗО, може да постави и лимит за максимален износ на едно приватно лекување од Ковид 19.


„Регулирањето на цените е неопходно за да не се доведеме во ситуација приватните здравствени установи да останат недостапни за огромно мнозинство на граѓани во нашата земја. Ги повикувам сите пратеници во Собранието да дадат поддршка на оваа регулација на цените за здравствени услуги на ковид пацинети во приватните болници. Во време на пандемија од клучна важност е пратениците да го изгласаат оваа законско решение со кое цените за третман на пациенти во приватните болници ќе бидат финансиски издржливи за сите граѓани“, објави министерот.

ХК: Државјанство според европски стандарди

Илустрација - Пасоши

Хелсиншкиот комитет за човекови права (ХК) подготви правно мислење во однос на бездржавјанството, со осврт на Законот за државјанството, Законот за странците и Законот за неевидентираните лица во матичната книга на родените.

„Државјанството на Република Северна Македонија согласно член 3 од Законот за државјанство се стекнува со:1) потекло; 2) раѓање на територијата на државата; 3) природување; и 4) меѓународни договори. Анализите покажуваат дека има две главни категории на лица кои живеат долги години во Северна Македонија но немаат статус на државјанство: 1) лица кои не го уредиле статусот по распадот на СФРЈ и 2) лица кои не се евидентирани во матичните книги на родени“, стои во правното мислење.

Воедно, се наведува дека во моментот постојат законски можности за стекнување на државјанство на двете засегнати категории.


„Едноставно треба да се даде шанса на постојното законско регулирање. и до истекот на рокот на 05.06.2021 година предвиден во Законот за странците и до истекот на рокот на 30.06.2021 година предвиден во Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени (ЗНЛМКР). Се работи за временски период од три месеци во кој надлежни органи треба да покажат агилност и флексибилност во
рамките кои ги пропишува законот, да воспостават предвидлива и воедначена пракса при што навремено ќе ги споделуваат сите релевантни информации до засегнатите лица и групи. Доколку и со примената на постојните законски одредби статусот на лицата без државјанство не се уреди, тогаш државата треба да изнајде решенија за нив, во согласност со меѓународните стандарди како и законодството и праксата на Европската Унија“, стои во заклучокот од правното мислење на Хелсиншкиот комитет.

Измените на законот за државјанство се актуелни последниве неколку недели, а во тек се разговори на владата со албанските опозициски партии Алијанса и Алтернатива кои за да ја одблокираат работата на Собранието бараат измена на законот. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пред 10 дена најавија дека ќе го чекаат исходот од тие преговори, па ќе одлучат како ќе постапат во однос на прашањето за државјанствата.

Русија ги осуди санкциите на ЕУ за Иран среде „нуклеарни“ преговори

Сергеј Лавров и иранскиот претседаел Хасан Рохани на средба во Техеран (13 април 2021)

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека Москва очекува иранскиот нуклеарен договор да преживее и ги осудува санкциите на Европската унија (ЕУ) против Иран, додавајќи дека тие можат да ги поткопаат чувствителните преговори.

„Очекуваме дека ќе биде можно да се зачува Заедничкиот сеопфатен план за акција“, рече Лавров по разговорите со неговиот ирански колега Мохамад Џавад во Техеран, зборувајќи за нуклеарниот договор од 2015 година, пренесува АФП.

„Разбравме дека нашите партнери во Техеран се подготвени веднаш да се придвижат во таа насока доколку Вашингтон, од своја страна, се придржува кон договорот“, додаде Лавров.

Рускиот дипломат ги критикуваше и неодамнешните санкции на ЕУ кон Иран, велејќи дека тие покренале „огромен број прашања“, додека разговорите се насочени кон обновување на договорот за ограничување на нуклеарните амбиции на Техеран.


Во понеделникот, на 12 март, ЕУ додаде осум ирански службеници за безбедност, вклучувајќи го и шефот на моќната револуционерна гарда, на списокот санкции за нивната улога во насилното сузбивање на протестите во Иран во ноември 2019 година. Одлуката за замрзнување на имотот и забраната на визите дојде во чувствително време кога Брисел посредува во Виена за заживување на нуклеарниот договор меѓу големите сили и Техеран.

Јапонија планира да ја испушти загадената вода од Фукушима во морето

нуклеарната централа Фукушима

Јапонија реши да испушти третирана радиоактивна вода од оштетената нуклеарна централа Фукушима во океанот, и покрај противењето на локалното население, еколошките групи и соседните земји. Јапонскиот премиер Јошихиде Суга на состанокот на владата на 13 април рече дека фрлањето на загадената вода во морето е „најреалната“ опција во деценискиот процес на деактивирање на нуклеарната централа. Тој рече дека ослободувањето ќе се случи само „откако ќе се обезбедат безбедносните нивоа на водата“. Околу 1,25 милиони тони вода се складирани во резервоарите во нуклеарната централа откако огромниот земјотрес и цунамито во 2011 година предизвикаа топење на реакторите. Оттогаш, операторот Токио Електрик Пауер продолжи да инјектира вода во трите реактори за да бидат ладни.

Јапонија ја одбележува 10-годишнината од катастрофата во Фукушима

Операторот се очекува да започне да ја испушта водата во морето за две години, во процес што може да трае со децении. Токио Електрик Пауер и владата велат дека процесот на филтрација може да ги отстрани повеќето радиоактивни елементи од водата. Но, тритиумот, кој не е штетен за луѓето во мали количини, не може да се отстрани од водата. Меѓународната агенција за атомска енергија го одобри ослободувањето на водата и наведе дека ваквиот пристап е сличен на процесите за отстранување на отпадните води од нуклеарните централи на други места во светот.

СБ на ОН за извештајот на работата на УНМИК на Косово

генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш

Во новиот шестмесечен извештај за работата на мисијата на ОН на Косово (УНМИК), кој утре е на дневен ред седницата на Советот за безбедност на ОН, генералниот секретар Антонио Гутереш оценува дека трајниот мир, стабилноста и социо-економскиот развој на Косово и регионот зависат од одржливиот напредок во дијалогот насочен кон нормализирање на односите на Приштина со Белград. Гутереш додава и дека напредокот во дијалогот останува клучен за европските аспирации и на Косово и на Србија. „И покрај тоа што ги поздравувам јасните изјави на двете страни за важноста за унапредување на дијалогот, ја подвлекувам важноста на вистинската посветеност за продолжување на разговорите на високо ниво во дијалогот Белград-Приштина со поддршка од ЕУ во многу блиска иднина“, наведува Гутереш во извештајот што го опфаќа периодот од 16 септември до 15 март.


Османи: Правдата нема да се постигне додека Србија не одговара за злосторствата на Косово

И покрај подготвеноста на двете страни да ги исполнат и решаваат нерешените прашања, Белград и Приштина сè уште не ги усогласија своите позиции, вклучително и за формирање на сојуз на општини со српско мнозинство во Косово. Во документот објавен на веб-страницата на ООН, Гутереш ги пофали косовските институции, политички субјекти и гласачи за предвремените предвремени парламентарни избори во февруари, кои, и покрај предизвиците на пандемијата, забележаа поголем одзив на гласачите отколку во октомври 2019 година.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG